Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HRÁCH ROLNÍ PELUŠKA (Pisum sativum). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška2 Hospodářský význam pelušky  Peluška se pěstuje především na zelenou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HRÁCH ROLNÍ PELUŠKA (Pisum sativum). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška2 Hospodářský význam pelušky  Peluška se pěstuje především na zelenou."— Transkript prezentace:

1 HRÁCH ROLNÍ PELUŠKA (Pisum sativum)

2 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška2 Hospodářský význam pelušky  Peluška se pěstuje především na zelenou hmotu.  Dále na semeno.  Nejčastěji ve směskách s obilninami.

3 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška3 Biologická charakteristika pelušky  Vlastnosti jsou téměř shodné s hrachem setým.  Rozdíly jsou hlavně morfologické.  Květ je barevný – červenofialový.  V úžlabí palistů bývá antokyanová skvrna.  Semena jsou různobarevná často skvrnitá.  Existují odrůdy jarní i ozimé.  Hts 150–250 g.

4 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška4 Biologická charakteristika pelušky

5 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška5 Nároky na prostředí pelušky  Peluška má skromnější nároky než hrách.  Pěstuje se v chladnějších oblastech, na písčitých a sušších půdách.  Optimální podmínky jsou v řepařské oblasti.  V osevních postupech má stejný význam jako hrách.

6 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška6 Výživa a hnojení pelušky  Stejné jako u hrachu.  Je méně náročná na Ca.

7 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška7 Příprava půdy pro pelušku  Stejné jako u hrachu.

8 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška8 Setí pelušky  Výsevek na semeno činí 1–1,2 MKS což představuje 120–180 kg/ha.  Vyžaduje raný výsev.  Hloubka setí 5–7 cm.  Vzdálenost řádků 12,5–15 cm.

9 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška9 Ošetřování porostu pelušky  Představuje zpravidla aplikaci herbicidů.  Dále se aplikují přípravky na ochranu proti chorobám a škůdcům.

10 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška10 Sklizeň pelušky  Provádí se přímá sklizeň sklízecí mlátičkou.  Sklízí se v době, kdy jsou 2/3 lusků zralé.  Výnos 2 t/ha.  Termín sklizně: červenec-srpen.

11 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška11 Opakování  Uveďte, jaké jsou nároky na jednotlivé živiny.  Vyjmenujte sled pracovních operací při přípravě půdy pro pelušku.  Jaký je hlavní rozpoznávací znak pro určení pelušky?

12 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška12 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "HRÁCH ROLNÍ PELUŠKA (Pisum sativum). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách rolní - Peluška2 Hospodářský význam pelušky  Peluška se pěstuje především na zelenou."

Podobné prezentace


Reklamy Google