Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOB OBECNÝ (Faba Vulgaris). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný2 Hospodářský význam bobu obecného   Jedná se o u nás značně rozšířenou luskovinu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOB OBECNÝ (Faba Vulgaris). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný2 Hospodářský význam bobu obecného   Jedná se o u nás značně rozšířenou luskovinu."— Transkript prezentace:

1 BOB OBECNÝ (Faba Vulgaris)

2 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný2 Hospodářský význam bobu obecného   Jedná se o u nás značně rozšířenou luskovinu.   Má vysoký obsah bílkovin.   Příznivý je obsah lysinu, ale vysoká přítomnost hořkých a antinutričních látek omezuje jeho použití v krmných směsí.   Bob se pěstuje na zelenou hmotu a na úsušky, dále se používá jako krycí plodina.

3 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný3 Biologická charakteristika bobu obecného   Jednoletá plodina s dlouhou vegetační dobou.   Bob má tři varianty – bob sviňský, bob koňský, bob drobnosemenný.   Klíčí hypogeicky.   Má kulový hluboký a větvený kořen.   Lodyha dosahuje výšky 80–150 cm.   Listy jsou sudospeřené zakončené hrotem.

4 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný4 Biologická charakteristika bobu obecného   Květy velké, bílé s tmavou skvrnou na květních křídlech.   Plodem je lusk kožovitý hnědé až černé barvy.   Semena jsou světle hnědá.   Hmotnost tisíce semen 350–700 g.   Semena obsahují 30 % bílkovin.

5 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný5 Semeno bobu obecného 1 cm Květ bobu obecného Kvetoucí rostlina bobu Bob obecný

6 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný6 Nároky na prostředí bobu obecného   Bob je náročný na vláhu.   Nejvhodnější půdy jsou hluboké, úrodné, hlinité s dobrou vodní kapacitou a dobře zásobené živinami a Ca.   Na teplo je méně náročný, klíčí při 1–2 °C.   V osevním postupu má stejné nároky jako hrách.   Opakovaně může být zařazen za 3–4 roky.   Je výbornou předplodinou pro ozimou pšenici.

7 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný7 Výživa a hnojení bobu obecného   Reakce na hnojení je nízká a závisí na zásobenosti půdy.   Většinou činí 45–70 kg P 2 O 5 /ha a 70–120 kg K 2 O/ha.   Dusík se aplikuje pro překonání hladového období v dávce 20–30 kg N/ha.

8 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný8 Příprava půdy pro bob obecný   Na podzim se provádí podmítka s následnou orbou 20–25 cm spojenou se zaorávkou P a K.   Jarní příprava spočívá ve smykování a kypření a zapravení startovací dávky N. Jarní předseťová příprava Aplikace průmyslových hnojiv před orbou

9 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný9 Setí bobu obecného   Termín setí je co nejdříve na jaře.   Výsevek činí 420 000–550 000 jedinců/ha, což představuje 230–300 kg/ha.   Šířka řádků je 8–10 cm.   Hloubka setí 1,5–2,5 cm.   Vyséváme povolené odrůdy.

10 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný10 Ošetřování porostu bobu obecného   Ošetřování spočívá v aplikaci herbicidů.   Z mechanického ošetřování se provede vláčení před i po vzejití a to do výšky porostu 10–15 cm.   Dále se provádí zásahy proti chorobám a škůdcům. Postřikovač Aplikace pesticidů

11 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný11 Sklizeň bobu obecného   Bob se sklízí přímo upravenou sklízecí mlátičkou při vlhkosti 14–22 %.   Před sklizní je možné provést desikaci u nerovno- měrně dozrávajících porostů.   Semena po sklizni jsou citlivá na poškození.   Výnos činí 2 t/ha. Sklízecí mlátička

12 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný12 Opakování   Jaký je hospodářský význam bobu obecného?   Který druh klíčení můžeme vidět u bobu obecného?   Vyjmenujte sled pracovních operací pro technologii výroby bobu.   Který zákrok je třeba provést před sklizní bobu?

13 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný13 Použité zdroje   Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995   http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz   http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz   http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz   http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "BOB OBECNÝ (Faba Vulgaris). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Bob obecný2 Hospodářský význam bobu obecného   Jedná se o u nás značně rozšířenou luskovinu."

Podobné prezentace


Reklamy Google