Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JEČMEN SETÝ (Hordeum vulgare). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý2 Hospodářský význam ječmene  Ječmen je důležitou sladovnickou, krmnou, potravinářskou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JEČMEN SETÝ (Hordeum vulgare). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý2 Hospodářský význam ječmene  Ječmen je důležitou sladovnickou, krmnou, potravinářskou."— Transkript prezentace:

1 JEČMEN SETÝ (Hordeum vulgare)

2 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý2 Hospodářský význam ječmene  Ječmen je důležitou sladovnickou, krmnou, potravinářskou i farmaceutickou plodinou.  Zrno jarních dvouřadých ječmenů se zpracovává ve sladovnách na slad a ten se používá v pivo- varech k výrobě piva.  Zrno ozimých i jarních ječmenů, odpady ze sladoven a z pivovarů i zelená hmota slouží ke krmení.  V potravinářském průmyslu se z ječmene vyrábí kroupy, kávová náhražka, sladové výtažky a líh.

3 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý3 Biologická charakteristika ječmene  Ječmen je jednoletá rostlina jarního i ozimého charakteru.  Je převážně samosprašný.  Ozimý ječmen odnožuje na podzim.  Ječmeny dělíme na dvouřadé a víceřadé.

4 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý4 Biologická charakteristika ječmene Ječmen ozimý  Je vysoký až 1,2 m.  Kořeny jsou dobře vyvinuté.  Listy mají malý jazýček a dlouhá překřížená ouška.  Květenstvím je osinatý i bezosinný lichoklas.  Zrno je pluchaté i nahé, slámově žluté a vrásčité.  HTS je 35-50 g.

5 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý5 Ječmen jarní  Je vysoký až 0,8 m.  Kořeny jsou velmi jemné.  Listy mají malý jazýček a dlouhá překřížená ouška.  Květenství je osinatý i bezosinný lichoklas.  Zrno je pluchaté i nahé, slámově žluté a vrásčité.  HTS je 35-50 g. Biologická charakteristika ječmene

6 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý6 Biologická charakteristika ječmene

7 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý7 Biologická charakteristika ječmene

8 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý8 Nároky na prostředí ječmene  Ječmen ozimý můžeme pěstovat v nižších a střed- ních polohách, ječmen jarní je celkově náročnější.  Klíčí při teplotě 3-4 °C.  Ozimý ječmen snese jen malé mrazy.  Vymrzá a při napadení plísní sněžnou i vyzimuje.  Nároky na vodu má ječmen střední až nižší.  Ječmen jarní má vyšší nároky na vodu.

9 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý9 Nároky na prostředí ječmene  Ječmen dobře roste na černozemích, hnědých i lužních půdách.  Vyhovuji mu středně těžké, hlinité a písčitohlinité půdy.  Optimální pH půdy je 6,8-7,5.  Nejlepší předplodiny ječmene v osevním postupu jsou kukuřice, cukrová řepa a brambory.

10 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý10 Výživa a hnojení ječmene Ječmen ozimý Hnojení dusíkem:  Celková dávka je 60–120 kg/ha.  Dávku aplikujeme děleně:  Na podzim před setím – dávka 30 kg/ha v amoniakální formě.  Regenerační dávka – 30–60 kg/ha ve formě ledků.  V období sloupkování až metání – 20–40 kg/ha.

11 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý11 Ječmen jarní Hnojení dusíkem:  Celková dávka je 30–80 kg/ha.  Dávky nad 60 kg aplikujeme děleně:  Asi 1/2 až 2/3 před setím a zbytek na začátku odnožování. Před setím používáme pevné formy dusíku a na přihnojení kapalné formy dusíku. Výživa a hnojení ječmene

12 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý12 Příprava půdy ječmene Ozimý ječmen  Uplatnění nových technologií přípravy půdy. Ječmen jarní  Na podzim podmítáme a aplikujeme fosforečná i draselná hnojiva.  Na jaře urovnáme pozemek a aplikujeme dusíkatá hnojiva.  Můžeme využít i minimální technologii zpracování půdy.

13 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý13 Příprava půdy ječmene

14 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý14 Setí ječmene  K setí používáme kvalitní zdravé a uznané osivo, které by mělo být namořeno.  Termín setí u ječmene ozimého: září.  Termín setí u ječmene jarního: co nejdříve na jaře, jakmile to stav půdy dovolí.  Šířka řádků: 12,5–15 cm.  Hloubka setí: 3–5 cm.  Výsevek: 140–200 kg/ha u ječmene ozimého a 160–220 kg/ha u ječmene jarního.

15 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý15 Setí ječmene

16 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý16 Ošetřování porostu ječmene Ječmen ozimý:  Na podzim po zasetí zavláčíme osivo a následně uválíme pozemek rýhovanými válci.  Aplikujeme herbicidy proti plevelům, případně aplikujeme morforegulátory.  Na jaře po přezimování přiválíme těžkým válcem a přihnojíme ledkem.  Aplikujeme herbicidy, fungicidy a insekticidy.

17 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý17 Ošetřování porostu ječmene Ječmen jarní:  Po zasetí uválíme povrch půdy a 3–4 týdny po vzejití vláčíme lehkými branami (3-4 listy ječmene).  Dále používáme herbicidy v kombinaci s dusíkatým hnojivem DAM, fungicidy a insekticidy.

18 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý18 Sklizeň ječmene  Ječmen ozimý sklízíme v polovině července.  Ječmen jarní dozrává v červenci až srpnu.  Sklízíme v plné zralosti a provádíme to sklízecí mlátičkou.  Výnosy:  ječmen ozimý: 4,5–6,5 t/ha  ječmen jarní: 3–5,5 t /ha

19 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý19 Sklizeň ječmene

20 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý20 Opakování  Jaký biologický charakter má ječmen setý?  Stručně popište agrotechnický postup při setí.  Vysvětlete způsob ošetřování porostu ječmene jarního.  Kdy probíhá sklizeň ječmene ozimého?

21 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý21 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "JEČMEN SETÝ (Hordeum vulgare). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Ječmen setý2 Hospodářský význam ječmene  Ječmen je důležitou sladovnickou, krmnou, potravinářskou."

Podobné prezentace


Reklamy Google