Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CHMEL OTÁČIVÝ (Humulus lupulus). SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý2 Hospodářský význam chmele  Chmel je jednou ze základních a nenahraditelných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CHMEL OTÁČIVÝ (Humulus lupulus). SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý2 Hospodářský význam chmele  Chmel je jednou ze základních a nenahraditelných."— Transkript prezentace:

1 CHMEL OTÁČIVÝ (Humulus lupulus)

2 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý2 Hospodářský význam chmele  Chmel je jednou ze základních a nenahraditelných surovin pro výrobu piva.  Pivu dává typickou chuť a ovlivňuje jeho pěnivost, trvanlivost a průzračnost.  Dále se využívá ve farmacii a kosmetice.

3 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý3 Biologické vlastnosti chmele  Chmel je lianovitá, mnoholetá a dvoudomá rostlina.  Patří do čeledi konopovitých.  Podzemní vytrvalá část rostliny je tvořena tzv. babkou a vlastní kořenovou soustavou.  Babkou se rozumí staré dřevo neboli zdřevnatělý víceletý podzemní stonek, na němž každoročně narůstá nové dřevo a vlky.  Kořenový systém sahá do hloubky 2–5 m a příjem pohotových živin probíhá v hloubce do 50 cm.

4 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý4 Biologické vlastnosti chmele

5 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý5  Nadzemní část tvoří ovíjivá pravotočivá lodyha dosahující 8-10 m výšky.  Lodyha je 6ti hraná, dutá, rozdělená uzlinami na články.  Na pokožce jsou záchytné trichomy.  Z uzliny vyrůstají dva velké vstřícné listy.  V paždí listů vyrůstají postranní větve – pazochy, na kterých se vytváří květenství.  Podle barvy lodyhy máme dva základní typy chmele:  Zeleňáky  Červeňáky Biologické vlastnosti chmele

6 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý6 Biologické vlastnosti chmele

7 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý7  Chmel má dvojí květenství.  Ve chmelnicích se pěstují pouze samičí rostliny, kdy jejich květenství se vyvíjí v chmelové hlávky.  Základem chmelové hlávky je vřeténko.  Květy jsou chráněny pravými a krycími listeny.  Z oplozených květů se vytváří nažky neboli pecky.  Z neoplozených hlávek vznikají neúplné plody bez semen – pecičky. Biologické vlastnosti chmele

8 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý8  Na hlávce se vyvíjejí pohárkové lupulinové žlázky, které obsahují lupulin.  Lupulin je směsicí pryskyřic a silic z nichž jsou pro pivovarnictví nejdůležitější alfa hořké kyseliny.  Díky tomu je třeba zabránit opylení samičích květenství. Biologické vlastnosti chmele

9 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý9 Biologické vlastnosti chmele

10 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý10 Biologické vlastnosti chmele Chmelová hlávka s vřeténkem a lupulinem

11 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý11 Biologické vlastnosti chmele Chmelová rostlina po vzejití Vzrostlý vrchol chmelové rostliny Chmelové hlávky vyrůstají z pazochů

12 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý12 Biologické vlastnosti chmele Podzemní části chmelové rostliny

13 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý13 Nároky na prostředí chmele  U nás se pěstuje v chmelařských oblastech – žatecká, úštěcká a tršická.  Roční úhrn srážek je 440–490 mm.  Průměrná roční teplota 7,5-8,5 °C.  Optimální půdy jsou hluboké humózní s dobrým vodním a vzdušným režimem.  Nejvhodnější půdní typ je hnědozem – permské červenky.

14 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý14 Výživa a hnojení chmele V době vegetačního klidu:  V intervalu 2–3 let hnojíme hnojem v dávce 30–70 t/ha.  Dále můžeme použít kompost, močůvku a zelené hnojivo.  Na podzim se orbou zapravuje základní dávka fosforečných, draselných a hořečnatých hnojiv - 120 kg fosforu/ha, 145 kg draslíku/ha, 60 kg hořčíku/ha.  Chmel je velkým konzumentem vápníku a jednou za 3–5 vápníme chmelnici.

15 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý15 Výživa a hnojení chmele  Hnojení dusíkem: stanovíme z půdních rozborů a dávka je 90 kg dusíku/ha. Za vegetace:  Pro optimální výživný stav chmele + hnojení kapalnými hnojivy.

16 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý16 Založení porostu chmele  Založení chmelnice je víceletou záležitostí - na 15–20 let.  Vlastní založení porostu se provádí výsadbou chmelových kořenáčů nebo balíčkované sádě na podzim.  Kořenáče jsou jednoleté rostliny.  Výsadba se provádí ručně do mechanicky vyhloubených jamek, do sponu 3 x 1 m (3 333 rostlin/ha).

17 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý17 Ošetřování porostu chmele V prvním roce po založení chmelnice:  Neprovádíme redukci výhonů, všechny se zavedou na jeden chmelovodič.  Hlavním úkolem je rozvoj chmelových rostlin, plevele v meziřadích se ničí mechanicky i použitím herbicidů.  Se sklizní hlávek se v prvním roce nepočítá, případná sklizeň probíhá ručně po odumření rostliny.

18 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý18 Ošetřování porostu chmele

19 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý19 Ve druhém roce po založení chmelnice:  Podzimní období:  Provádí se úklid chmelnice, mělké kypření meziřadí, podzimní orba se zapravením fosforečných a draselných hnojiv, případně hnůj nebo vápno.  Konec zimy se věnuje údržbě chmelnicové konstrukce. Ošetřování porostu chmele

20 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý20  Jarní období:  Začíná zapravením průmyslových hnojiv, úpravou povrchu vláčením, dále se provádí řez chmele, kterým se reguluje doba rašení. Řez se provádí mechanicky.  Po řezu se každé rostlině zavěšují 2–3 chmelovodiče (drátkování).  Další operací je zavádění výhonů na drátky. Ošetřování porostu chmele

21 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý21  Za vegetace:  Provádíme druhé opravné zavádění, probíhá přiorávka a kultivace meziřadí, aplikují se kapalná hnojiva na list a pesticidy. Ošetřování porostu chmele

22 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý22 Ošetřování porostu chmele Zavádění chmelových rév na chmelovody (drátky)

23 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý23 Ošetřování porostu chmele Zavádění chmelových rév na chmelovody (drátky)

24 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý24 Sklizeň chmele  Probíhá na přelomu srpna a září.  Provádí se mechanizovaně.  Réva se odřezává, strhává a odváží na česací linku.  Sklizené hlávky se ihned suší při teplotě 50–60 °C na vlhkost 5–7 %.  Chmel lisujeme do žoků a výnos z chmele 0,9–1,1 t/ha suchých hlávek.

25 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý25 Sklizeň chmele

26 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý26 Sklizeň chmele

27 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý27 Sklizeň chmele

28 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý28 Opakování  Co rozumíte pod pojmem červeňák?  Vysvětlete, co je to lupulin.  Jaké pracovní operace se provádějí v jarním období?  Popište co vidíte na obrázku?

29 SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý29 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "CHMEL OTÁČIVÝ (Humulus lupulus). SOŠS a SOU KadaňSiličnaté rostliny - Chmel otáčivý2 Hospodářský význam chmele  Chmel je jednou ze základních a nenahraditelných."

Podobné prezentace


Reklamy Google