Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KRMNÁ ŘEPA (Beta vulgaris L.). SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa2 Hospodářský význam krmné řepy  Slouží ke krmným účelům.  Vyznačuje se vysokým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KRMNÁ ŘEPA (Beta vulgaris L.). SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa2 Hospodářský význam krmné řepy  Slouží ke krmným účelům.  Vyznačuje se vysokým."— Transkript prezentace:

1 KRMNÁ ŘEPA (Beta vulgaris L.)

2 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa2 Hospodářský význam krmné řepy  Slouží ke krmným účelům.  Vyznačuje se vysokým obsahem minerálních látek a vitamínů, vysokou stravitelností a nízkým obsahem vlákniny.

3 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa3 Biologické vlastnosti krmné řepy  Svými vlastnostmi se podobá cukrovce.  Hypokotyl klíčních rostlin je zbarven jako budoucí bulva a to žlutě, oranžově nebo červeně.  Tvar bulvy je válcovitý, olivovitý nebo kuželovitý.  Podstatnou část bulvy tvoří krk, hlava a kořen mají menší podíl.  Listová růžice krmné řepy je méně urostlá a obsahuje méně listů.

4 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa4 Biologické vlastnosti krmné řepy

5 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa5 Biologické vlastnosti krmné řepy Řepné klubíčko Vzcházející rostlina

6 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa6 Nároky na prostředí krmné řepy  Krmná řepa má menší nároky na půdní a klima- tické podmínky.  Základním požadavkem je dostatek srážek.  Půdy vyžaduje střední až těžké, humózní s neutrálním pH.  Půda nesmí být zaplevelená vytrvalými plevely.  Není náročná na předplodinu a opakovaně ji lze pěstovat na stejném pozemku nejdříve za 4 roky.  Je dobrou předplodinou.

7 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa7 Výživa a hnojení krmné řepy  Odčerpává značné množství živin z půdní zásoby a je náročná na draslík a dusík. Organické hnojení:  Jedná se o základ, kdy dávka hnoje je 30–45 t/ha a zaorávání probíhá na podzim společně se zaorávkou fosforečných a draselných hnojiv.

8 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa8 Výživa a hnojení krmné řepy Hnojení dusíkem:  Probíhá 10–14 dnů před setím 60–80 kg /ha a další dávky aplikujeme za vegetace. Dohromady činí 90 kg/ha.  Dávky na přihnojení se určují podle rozborů rostlin.

9 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa9 Výživa a hnojení krmné řepy Hnojení fosforem a draslíkem:  Hnojení probíhá na podzim před orbou.  Fosfor: 100 kg/ha  Draslík: 120–150 kg/ha

10 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa10 Příprava půdy pro krmnou řepu  Po podmítce provedeme zaorávku hnoje a fosforečných a draselných hnojiv.  Tyto operace provádíme do poloviny září, a poté následuje do konce října hluboká orba s hrubým urovnáním.  Na jaře provedeme přípravu půdy s minimálním počtem operací na hloubkou 5 cm.

11 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa11 Příprava půdy pro krmnou řepu

12 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa12 Setí krmné řepy Rozlišujeme 3 skupiny odrůd:  Odrůdy objemového typu – mají vysoký výnos bulev, obsah sušiny do 14 % a válcovitý tvar.  Odrůdy přechodného typu – mají střední výnos, obsah sušiny 14-16 %, tvar bulvy je kuželovitý a z poloviny vyčnívá nad zem.  Odrůdy obsahového typu – jsou méně výnosné, obsah sušiny nad 17 %, označované jako krmné polocukrovky, mají kuželovitý kořen a 3/4 kořene se nachází v půdě.

13 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa13 Zakládání porostu:  Bez ruční práce – vysévá se geneticky jedno- klíčkové osivo na vzdálenost 16–18 cm a porost se nejednotí ani neokopává.  S minimální potřebou ruční práce – vysévá se jednoklíčkové osivo na vzdálenost 9-12 cm a provádíme jednocení s okopávkou.  S potřebou ruční práce – vysévá se mechanicky upravené víceklíčkové osivo na vzdálenost 4-8 cm a po vzejití se porost vyjednotí a okopává. Setí krmné řepy

14 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa14  Optimální počet rostlin na ha bez ruční práce je 80–90 tisíc rostlin a s ruční prací 75–80 tisíc rostlin/ha.  Používá se kalibrované a obalované osivo.  Termín setí: během dubna  Hloubka setí: 3-4 cm  Šířka řádků: 45 cm Setí krmné řepy

15 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa15 Setí krmné řepy

16 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa16 Setí krmné řepy Obalované osivo

17 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa17 Ošetřování porostu krmné řepy  Mechanické i chemické ošetřování krmné řepy je obdobné jako u cukrovky. Mechanické:  Zahrnuje ničení půdního škraloupu a opakované plečkování.  Dále sem řadíme dojednocování. Chemické:  Ochrana proti plevelům pomocí postemergentních herbicidů.

18 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa18 Ošetřování porostu krmné řepy Plečkování

19 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa19 Sklizeň krmné řepy  Sklizeň se provádí pomocí upravených sklízečů cukrovky a to dvoufázově:  V první fázi sklízíme chrást.  V druhé fázi sklízíme bulvy.  Výnos bulev je 60–80 t/ha.

20 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa20 Sklizeň krmné řepy

21 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa21 Opakování  Charakterizujte význam pěstování této rostliny.  Stručně popište postup při zpracování a přípravě půdy pro pěstování krmné řepy.  Jakým způsobem provádíme sklizeň?  Co vidíte na obrázku?

22 SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa22 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "KRMNÁ ŘEPA (Beta vulgaris L.). SOŠS a SOU KadaňOkopaniny - Krmná řepa2 Hospodářský význam krmné řepy  Slouží ke krmným účelům.  Vyznačuje se vysokým."

Podobné prezentace


Reklamy Google