Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŽITO SETÉ (Secale cereale). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté2 Hospodářský význam žita setého  Patří mezi významné obilniny.  Největšími.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŽITO SETÉ (Secale cereale). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté2 Hospodářský význam žita setého  Patří mezi významné obilniny.  Největšími."— Transkript prezentace:

1 ŽITO SETÉ (Secale cereale)

2 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté2 Hospodářský význam žita setého  Patří mezi významné obilniny.  Největšími producenty jsou Rusko, Německo a Polsko.  Žitná mouka se používá v potravinářství k pečení chleba.  Dále se z žita vyrábí perníky, sladová kávová náhražka, líh.  Zrno, mlýnské odpady a zelená hmota slouží ke krmení.

3 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté3 Hospodářský význam žita setého  Námel se používá ve farmaceutickém průmyslu k výrobě léčiv.  Žitná sláma se používá na podestýlku.  Sláma se též zpracovává na různé rohože, došky a povřísla.

4 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté4 Biologická charakteristika žita setého  Žito je jednoletá i víceletá rostlina.  Je ozimého i jarního charakteru.  Jedná se o cizosprašnou rostlinu.  Žito je anemofilní rostlina – opylovaná větrem.  Odnožuje na podzim.  V praxi se uplatňuje žito ozimé.

5 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté5 Biologická charakteristika žita setého  Je vysoké 1–2 m a má modravý nádech.  Kořenový systém je mohutný a tudíž ho lze pěstovat na chudších půdách.  List má krátký jazýček a malá ouška.  Květenstvím je klas.  Zrno je delší a nahé a má zelenkavou až modrozelenou barvu.  Hmotnost tisíce semen činí 25–40 g.

6 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté6 Biologická charakteristika žita setého

7 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté7 Nároky na prostředí žita setého  Žito má menší nároky na prostředí a půdu.  Snáší chladné klima a středně vlhké podnebí.  Pěstuje se v podhorských a horských polohách.  Klíčí při teplotě 1–2 °C.  Snáší mrazy –25 °C a pod sněhem až dokonce -55 °C.  Žito nevymrzá, ale je náchylné na vyzimování.  Nároky na vodu má střední až větší.  Optimální pH je 5–7.  Žito je tolerantní na předplodinu.  Nejlepší předplodinou je olejnina, luskovina, pícnina, okopanina.

8 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté8 Nároky na prostředí žita setého

9 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté9 Výživa a hnojení žita setého  Žito je dost skromné v nárocích na zásobu živin v půdě.  Dá se pěstovat i na chudších půdách.  Na podzim lze hnojit chlévským hnojem v dávce 20 t/ha.  Dobré výsledky poskytuje i močůvkování i hnojení kejdou.

10 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté10 Výživa a hnojení žita setého Hnojení dusíkem:  Celkové dávky dusíku se pohybují kolem 20–120 kg.  Na podzim aplikujeme amoniakální formu dusíku i močovinu, na jaře při regeneračním hnojení aplikujeme ledky a při produkčním hnojení používáme DAM.

11 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté11 Hnojení fosforem:  Dávka fosforu se pohybuje v rozmezí 15–30 kg/ha.  Rozhodující je celková zásoba v půdě.  Hnojiva se aplikuji na podzim před orbou.  Používají se superfosfátová hnojiva. Hnojení draslíkem:  Celková dávka draslíku činí 60-170 kg/ha.  Záleží na zásobě v půdě.  Aplikaci provádíme na podzim před orbou.  Z hnojiv se používají draselné soli. Výživa a hnojení žita setého

12 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté12 Výživa a hnojení žita setého

13 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté13 Příprava půdy pro žito seté  Na podzim aplikujeme fosforečná a draselná hnojiva, občas i dusíkatá.  Žito vyžaduje utuženou půdu, a proto je třeba ihned po sklizni předplodiny pozemek zpodmítat.  Nejpozději 20 dnů před setím zorat na 20-25 cm.  Před setím urovnáme pozemek a vytvoříme kvalitní seťové lůžko.  Podle potřeby před nebo i po setí válíme.  Pro založení porostu lze používat i nové technologie s orbou i bez orby.

14 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté14 Příprava půdy pro žito seté

15 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté15 Setí žita setého  K setí používáme kvalitní, zdravé a uznané osivo.  Osivo by mělo být mořené.  Termín setí závisí na nadmořské výšce, agroekologických podmínkách.  Doporučuje se kolem 22. 9. – 10. 10.  Šířka řádků je 10,5–15 cm.  Hloubka setí 3–5 cm.  Výsevek 3–5 MKS, v přepočtu 120–180 kg/ha.  Žito sejeme běžnými secími stroji a secími kombinacemi.

16 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté16 Setí žita setého

17 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté17 Ošetřování porostu žita setého  Na podzim po zasetí se doporučuje pozemek zavláčet a v případě sucha i uválet rýhovanými válci.  Aplikace herbicidů u žita není zpravidla nutná.  Na podzim a na jaře lze aplikovat morforegulátory.  Na jaře po přezimování se porosty žita přiválí těžkým válcem a přihnojí ledkem – regenerační přihnojení.

18 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté18 Ošetřování porostu žita setého  Provláčení je potřebné jen k odstranění houbových povlaků u porostů poškozených plísní sněžnou.  Na jaře lze aplikovat herbicidy.  V průběhu vegetace se podle potřeby používají fungicidy a insekticidy.

19 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté19 Sklizeň žita setého  Žito na zrno dozrává v polovině července až počátkem srpna.  Nejvhodnější období pro sklizeň je období mezi voskovou a plnou zralostí.  Sklizeň se provádí sklízecí mlátičkou a musíme ji stihnout v krátké době, protože žito snadno porůstá.  Žito skladujeme suché, neboť při vyšší vlhkosti se snadno zapaří.  Žito na zeleno sklízíme na jaře, na počátku metání.  Výnos zrna činí 3–5 t/ha.  Výnos zelené hmoty 25–45 t/ha.

20 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté20 Opakování  Stručně popište biologickou charakteristiku žita.  Jak se rozděluje celková dávka dusíku?  Jaké mechanické ošetřování se uplatňuje u žita?  Popište, co vidíte na obrázku:

21 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté21 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "ŽITO SETÉ (Secale cereale). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Žito (ozimé) seté2 Hospodářský význam žita setého  Patří mezi významné obilniny.  Největšími."

Podobné prezentace


Reklamy Google