Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HRÁCH SETÝ (Pisum sativum). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý2 Hospodářský význam hrachu  Semena hrachu jsou významným zdrojem bílkovin pro lidskou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HRÁCH SETÝ (Pisum sativum). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý2 Hospodářský význam hrachu  Semena hrachu jsou významným zdrojem bílkovin pro lidskou."— Transkript prezentace:

1 HRÁCH SETÝ (Pisum sativum)

2 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý2 Hospodářský význam hrachu  Semena hrachu jsou významným zdrojem bílkovin pro lidskou výživu i pro krmné směsi.  Ke krmení lze využít i zelenou hmotu a hrachovinu.

3 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý3 Biologické vlastnosti hrachu  Hrách setý je jednoletá plodina, většinou jarního charakteru.  Klíčí hypogeicky.  Zakořeňuje středně hluboko.  Stonek je poléhavý nebo středně vystoupavý od 0,2–2 m.  Větvení je slabé až střední.  List je zpravidla sudozpeřený, zakončený úponky, s palisty v úžlabí listového řapíku.  Květ je bílý.

4 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý4 Biologické vlastnosti hrachu  Lusk rovný nebo prohnutý.  Semeno je většinou kulovité.  Rozlišujeme odrůdy žlutozrnné a zelenozrnné.  HTS 180–200 g.

5 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý5 Biologické vlastnosti hrachu

6 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý6 Biologické vlastnosti hrachu Vzešlá rostlina Květ Semeno hrachu

7 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý7 Biologické vlastnosti hrachu List a úponky Lusk Kvetoucí porost

8 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý8 Nároky na prostředí hrachu  Pro pěstování hrachu je nejvhodnější oblast řepařská.  Optimální jsou půdy hlinité, hlinitopísčité a písčitohlinité.  Optimální pH má být víc než 6,5.  Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené.  Pozemek nesmí být zaplevelený vytrvalými plevely.  V osevním postupu se zařazuje hlavně po obilnině.  Předplodinová hodnota hrachu je vysoká.  Opětovné zařazení na stejném pozemku není vhodné dříve než za 5–6 let.

9 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý9 Výživa a hnojení hrachu  Schopnost symbiotické fixace vzdušného dusíku a osvojování živin z méně přístupných forem je příčinou slabé reakce hrachu na hnojení.  Živiny se doplňují podle agrochemického rozboru půdy.  Průměrné dávky činí 50–90 kg P a 80–140 kg K.  Množství aplikovaného dusíku se omezuje pouze na tzv. startovací dávku 15–30 kg N před setím.

10 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý10 Výživa a hnojení hrachu Hlízkové bakterie napomáhají fixaci vzdušného dusíku

11 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý11 Příprava půdy pro hrách  Na podzim provádíme podmítku a aplikaci fosforečných a draselných hnojiv a poté zahájíme orbu na 24 cm.  Na jaře z důvodu šetření s půdní vláhou zahájíme včas smykování a vláčení s následným kypřením do hloubky 5–8 cm.  Dokonalé urovnání pozemku je důležité pro omezení sklizňových ztrát.

12 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý12 Setí hrachu  K setí vybíráme kvalitní a mořené osivo, protože semena bývají silně infikována patogeny.  Termín setí je v první dekádě jarních prací.  Optimální výsevek je 0,9–1,1 MKS nebo 220–270 kg/ha.  Šířka řádků činí 12,5–15 cm.  Hloubka setí 5–8 cm.  Dodržení hloubky snižuje nebezpečí poškození semen herbicidy a ptactvem.

13 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý13 Setí hrachu Mořené osivo hrachu

14 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý14 Ošetřování porostu hrachu  Po zasetí hrachu následuje válení a převláčení lehkými branami.  Proti plevelům je základním opatřením aplikace herbicidů.  Dalším možným opatřením je možné použití lehkých bran.

15 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý15 Ošetřování porostu hrachu

16 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý16 Sklizeň hrachu  Nejvhodnější doba sklizně hrachu nastává při snížení vlhkosti semen na 20–22 %.  Sklízí se většinou přímou sklízecí mlátičkou a příprava sklízecí mlátičky spočívá ve snížení otáček bubnu na minimum, upravení mezery mezi košem a bubnem a nastavení čistícího ústrojí.  K usnadnění sklizně lze použít i desikanty a preparáty omezující pukavost lusků.  Ihned po sklizni je nutno přečistit a dosušit sklizené semeno.  Průměrný výnos hrachu činí 2,4–3 t/ha.

17 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý17 Opakování  S jakým druhem klíčení se můžeme setkat u hrachu?  Uveďte, jaké živiny vyžaduje hrách pro svůj růst.  Jaký chemický zásah provádíme před sklizní?  Popište, co vidíte na obrázku.

18 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý18 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "HRÁCH SETÝ (Pisum sativum). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Hrách setý2 Hospodářský význam hrachu  Semena hrachu jsou významným zdrojem bílkovin pro lidskou."

Podobné prezentace


Reklamy Google