Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MÁK SETÝ (Papaver somniferum). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý2 Hospodářský význam máku setého  Mák se pěstuje především na semeno.  Pěstuje se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MÁK SETÝ (Papaver somniferum). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý2 Hospodářský význam máku setého  Mák se pěstuje především na semeno.  Pěstuje se."— Transkript prezentace:

1 MÁK SETÝ (Papaver somniferum)

2 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý2 Hospodářský význam máku setého  Mák se pěstuje především na semeno.  Pěstuje se pro semena a olej.  Tobolka – makovice je cennou surovinou pro farmaceutický průmysl.  U nás se pěstuje především v bramborářské a řepařské oblasti.

3 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý3 Biologická charakteristika máku setého  Jedná se o jednoletou rostlinu.  Patří do čeledi makovitých.  Klíčí při teplotě 1–2 °C.  Má kulovitý kořen a stonek máku má 1–1,5 m.  Je vzpřímený, modrozelený, kulatý a vyplněný dření.  Na každém z nich vyrůstá modrofialový květ.  Plodem je tobolka – makovice.  Semena jsou drobná a mají ledvinovitý tvar.  Hmotnost tisíce semen je 0,55 g a obsahuje 45 % oleje.

4 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý4 Biologická charakteristika máku setého

5 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý5 Biologická charakteristika máku setého Tobolka makovice máku setého Květ máku setého Drobná semena ledvinovitého tvaru

6 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý6 Nároky na prostředí máku setého  Nároky na teplotu se během vegetace mění.  V pozdější fázi je náročnější na teplo.  Na vláhu je náročný od vzejití do rozkvětu.  Vyžaduje kypré a hlinité půdy dobře zásobené humusem.  Dostatek Ca zvyšuje odolnost proti vyvracení.  Nejvhodnějšími předplodinami jsou okopaniny a jeteloviny.

7 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý7 Nároky na prostředí máku setého Mladá rostlina máku setého Založený porost máku setého s přesným setím do řádků

8 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý8 Výživa a hnojení máku setého  Předpokladem vysokého výnosu je vyrovnaný a vzpřímený porost.  Dávka dusíku by neměla přesáhnout 60–70 kg/ha.  Na podzim se provede předzásobní hnojení fosforem, draslíkem a organickým hnojením prostřednictvím podzimní orby. Odkvétající porost Vyrovnaný porost máku setého

9 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý9 Příprava půdy pro mák setý  Předseťová příprava se provádí do hloubky 5 cm.  Po podzimní orbě provedeme urovnání povrchu půdy vláčením. Válení po zasetí Předseťová příprava půdy Plně kvetoucí porost

10 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý10 Setí máku setého  Provádí se přesné setí na 22,5–25 cm.  Výsevek činí 0,8–1,2 kg/ha.  Pro setí je vhodná předseťová příprava seťového lůžka.  Seje se do hloubky 1–1,5 cm.  Termín setí by měl být co nejdříve na jaře – do konce dubna.

11 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý11 Setí máku setého Přesné setí máku Porost máku setého

12 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý12 Ošetřování porostu máku setého  Z chemického ošetřování se uplatňuje zásah proti plevelům.  Z mechanického ošetření se provádí prosvětlování jako náhrada za jednocení. Samojízdný postřikovač pro aplikaci pesticidů

13 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý13 Sklizeň máku setého  Sklízí se v přímé sklizni.  Sklizeň probíhá sklízecí mlátičkou.  Výnos činí 1–2 t/ha semen a 0,7 t/ha makovic.  Sleduje se především vzhled, vůně, chuť, vlhkost, příměsi a nečistoty.  Termín sklizně: červenec-srpen.

14 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý14 Sklizeň máku setého Sklízecí mlátička Porost máku setého před sklizní

15 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý15 Opakování  Popište hospodářský význam máku setého.  Jaký se doporučuje výsevek u máku?  Co najdete na obrázku?

16 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý16 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "MÁK SETÝ (Papaver somniferum). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Mák setý2 Hospodářský význam máku setého  Mák se pěstuje především na semeno.  Pěstuje se."

Podobné prezentace


Reklamy Google