Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VIKEV PANONSKÁ (Vicia pannonica). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská2 Hospodářský význam vikve panonské  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VIKEV PANONSKÁ (Vicia pannonica). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská2 Hospodářský význam vikve panonské  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve."— Transkript prezentace:

1 VIKEV PANONSKÁ (Vicia pannonica)

2 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská2 Hospodářský význam vikve panonské  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve – vikev panonská a vikev huňatá a jeden druh jarní vikve – vikev setá.  Vikve se využívají ke krmným účelům na zelenou hmotu, siláž nebo senáž.  Na semeno se pěstují zejména pro osivo.  Vikve se většinou pěstují ve směskách s obilninami jako podpůrnými rostlinami.

3 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská3 Biologická charakteristika vikve panonské  Je to jednoletá rostlina.  Má hluboký bohatě větvený kůlový kořen.  Vysoká je přes 1 m.  Má kratší pevnější lodyhu, slabě větvenou.  Listy jsou obvejčité, úzce zašpičatělé.  Květenství tvoří 1-4 květy na krátké stopce, většinou žlutohnědé barvy.  Plodem je lusk s černými nebo žlutohnědými semeny.

4 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská4 Biologická charakteristika vikve panonské

5 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská5 Biologická charakteristika vikve panonské

6 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská6 Nároky na prostředí vikve panonské  Vikev nevyžaduje příliš tepla.  Je méně zimovzdorná.  Na vláhu je trochu náročnější.  Půdy vyžaduje těžší a úrodnější.  Celkově je na podmínky náročnější.

7 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská7 Výživa a hnojení vikve panonské Hnojení dusíkem  Hnojivo aplikujeme před setím v dávce 20–40 kg N/ha. Hnojení fosforem  Hnojení provádíme na podzim v dávce 40–60 kg P 2 O 5 /ha. Hnojení draslíkem  Aplikaci provádíme na podzim v dávce 70–90 kg K 2 O/ha.

8 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská8 Setí vikve panonské  Výsevek činí 70-100 kg/ha a 100-140 kg/ha obilniny.  Termín setí je v září.  Šířka řádků činí 12,5-15 cm.  Hloubka setí je 3–4 cm.

9 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská9 Sklizeň vikve panonské  Hektarový výnos semen je 1–1,5 t/ha.  Výnos slámy bývá 2,5-3,5 t/ha.

10 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská10 Opakování  Vysvětlete význam pěstování vikve panonské.  Jakou barvu mají květy vikve panonské?  Jaké má vikev panonská nároky na půdu?  Uveďte termín setí vikve panonské.

11 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská11 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "VIKEV PANONSKÁ (Vicia pannonica). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev panonská2 Hospodářský význam vikve panonské  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve."

Podobné prezentace


Reklamy Google