Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VOJTĚŠKA SETÁ (Medicago sativa). SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá2 Hospodářský význam vojtěšky  Je hlavní jetelovina teplejších oblastí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VOJTĚŠKA SETÁ (Medicago sativa). SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá2 Hospodářský význam vojtěšky  Je hlavní jetelovina teplejších oblastí."— Transkript prezentace:

1 VOJTĚŠKA SETÁ (Medicago sativa)

2 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá2 Hospodářský význam vojtěšky  Je hlavní jetelovina teplejších oblastí.  Využívá se na výrobu sena, úsušků a na přímé krmení.  Pěstuje se nejméně na dva užitkové roky.

3 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá3 Biologické vlastnosti vojtěšky  Je to vytrvalá rostlina.  Má přímou lodyhu vysokou 30–90 cm.  Listy jsou trojčetné, krátce řapíkaté.  Květenství je hrozen modrofialové barvy.  Plodem je lusk spirálovitě stočený, s jedním až třemi závity.  Semeno je ledvinovité, světle hnědé až matné.

4 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá4 Biologické vlastnosti vojtěšky

5 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá5 Nároky na prostředí vojtěšky  Je to plodina náročná na teplo.  Dobře snáší nízké a střídavé teploty.  Má vysoké nároky na světlo a vláhu.  Hluboký kořenový systém jí zaručuje určitou suchovzdornost.  Nejvyšší nároky na vláhu má v období před květem a po seči.  Nesnáší vysokou hladinu podzemní vody.

6 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá6 Nároky na prostředí vojtěšky  Půdy vyžaduje vojtěška střední až lehčí, propustné, provzdušněné, s dostatkem vápníku.  Vyžaduje neutrální pH půdy.  Opakované zařazení vojtěšky na stejný pozemek je po 4–6 letech.  Je to zlepšující plodina.

7 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá7 Výživa a hnojení vojtěšky  Fosforečná a draselná hnojiva se aplikují na podzim při přípravě půdy.  Dávka fosforu činí 60–100 kg/ha PO.  Dávka draslíku je 150–200 kg/ha KO.  Výživa dusíkem je zajištěná symbiotickou fixací vzdušného dusíku, výjimečně se aplikuje tzv. startovací dávka 20 kg/ha N.

8 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá8 Výživa a hnojení vojtěšky Hlízková bakterie – fixace vzdušného dusíku

9 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá9 Příprava půdy pro vojtěšku  Podzimní příprava zahrnuje podmítku a hlubokou orbu na 25–30 cm.  Jarní předseťová příprava je zaměřená na dokonalé rozdro- bení hrud a urovnání povrchu.  Těsně před setím se provádí uválení povrchu, aby semeno nepřišlo příliš hluboko do půdy.

10 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá10 Setí vojtěšky  Porosty vojtěšky je možno založit dvojím způsobem:  Čistý výsev  Založení porostu do krycí plodiny

11 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá11 Setí vojtěšky  Čistý výsev – setí je možno provést v jarním nebo letním termínu, porost není omezován konkurencí krycí plodiny. Zpravidla hůře vzchází a více trpí zaplevelením.

12 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá12 Setí vojtěšky  Založení porostu do krycí plodiny – důležitý je výběr vhodné krycí plodiny, která musí splňovat několik základních podmínek – vytvoření kompletního zapojeného porostu vojtěšky. Výsevek krycích plodin se snižuje o 30–50 % a meziřádková vzdálenost se zvyšuje na 20–25 cm. Mezi krycí plodiny patří obilniny, bob a peluška.

13 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá13 Setí vojtěšky  Vojtěška se běžně seje do řádků vzdálených 12,5 cm.  Hloubka setí je 1–1,5 cm.  Výsevek činí 15–18 kg/ha.  Vojtěška jako podsev se vysévá ve stejném termínu jako krycí plodina, co nejdříve na jaře.

14 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá14 Ošetřování porostu vojtěšky  Podle potřeby provádíme rozrušování půdního škraloupu ježkovými válci.  Po vzejití se porost ošetřuje proti plevelům.  Na jaře provádíme vláčení.

15 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá15 Sklizeň vojtěšky Sklizeň krycí plodiny:  Provádí se za sucha a šetrně, aby se nepoškodil podsev.  Zbytky slámy se ihned odstraní. Sklizeň vojtěšky:  Provádíme postupně, je-li využíváno k přímému zelenému krmení.  Pro sušení vojtěškového sena nebo na výrobu úsušků se sklízí jednorázově na počátku kvetení.  Dává ve dvou až čtyřech sečích průměrný výnos sena 8–10 t/ha.

16 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá16 Sklizeň vojtěšky

17 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá17 Opakování  Jaký je význam pěstování vojtěšky seté?  Jaké máme způsoby založení porostu vojtěšky?  Co rozumíme pod pojmem startovací dávka?  Jaká je barva květenství u vojtěšky seté?

18 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá18 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "VOJTĚŠKA SETÁ (Medicago sativa). SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Vojtěška setá2 Hospodářský význam vojtěšky  Je hlavní jetelovina teplejších oblastí."

Podobné prezentace


Reklamy Google