Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SLUNEČNICE ROČNÍ (Heliantus annus). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční2 Hospodářský význam slunečnice roční  Zaujímá přední místo v pěstování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SLUNEČNICE ROČNÍ (Heliantus annus). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční2 Hospodářský význam slunečnice roční  Zaujímá přední místo v pěstování."— Transkript prezentace:

1 SLUNEČNICE ROČNÍ (Heliantus annus)

2 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční2 Hospodářský význam slunečnice roční  Zaujímá přední místo v pěstování olejnin na světě.  V ČR se pěstuje v kukuřičné a okrajově i v řepařské výrobní oblasti.  Slunečnicový olej patří mezi nejkvalitnější oleje v potravinářském průmyslu.  Slunečnicový olej má vysoký podíl kyseliny linolové.  Slunečnicové pokrutiny jsou cenným krmivem.  Dále se slunečnice využívá a pěstuje na zelené krmení či na siláž.

3 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční3 Biologická charakteristika slunečnice roční  Patří do čeledi hvězdnicovitých.  Má mohutnou kořenovou soustavu.  Vzpřímené ochlupené stonky.  Dorůstá výšky 1–1,5 m.  Květy tvoří úbor s 600–1 200 květy.  Plodem je nažka bílé, černé a černošedé barvy.  Hmotnost tisíce semen je 50–80 g.  Semena obsahují až 45 % oleje.

4 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční4 Biologická charakteristika slunečnice roční Nažka – plod slunečnice

5 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční5 Biologická charakteristika slunečnice roční Květy jsou uspořádány do úboru Po obvodu jsou sterilní jazykovité květy a v terči jsou plodné trubkovité květy

6 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční6 Nároky na prostředí slunečnice roční  Slunečnice je velmi náročná plodina.  Vyžaduje úrodné půdy a teplá stanoviště.  Je odolná suchu.  Vyčerpává půdu, protože odebírá velké množství živin.  Vhodnými předplodinami jsou obilniny.  Nevhodné naopak jsou okopaniny a hluboko kořenící plodiny.  Slunečnice se nemá pěstovat po sobě na stejném místě dříve než za 5–6 let.

7 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční7 Výživa a hnojení slunečnice roční  Slunečnice je velmi náročná na živiny.  Vhodné je předzásobní hnojení fosforem a draslíkem na podzim.  Hnojení dusíkem na jaře se provádí ve dvou částech – I. část se aplikuje před setím a II. část ve fázi 3–4 pravých listů.

8 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční8 Výživa a hnojení slunečnice roční Rozmetadlo průmyslových hnojiv

9 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční9 Příprava půdy pro slunečnici roční  Na podzim se provede podzimní orba na 20–25 cm.  Na jaře připravíme půdu do hloubky seťového lůžka 5–8 cm. Příprava půdy před setím - kompaktor Orba na 20 cm

10 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční10 Setí slunečnice roční  Osivo musí být mořené, kalibrované a uznané.  Termín setí je v první polovině dubna, kdy teplota půdy dosahuje 8 °C.  Výsevek činí 8–10 kg/ha – což znamená 55 000 jedinců/ha.  Seje se na přesnou vzdálenost do sponu 60 x 30 cm nebo 70 x 25 cm.  Hloubka setí se pohybuje mezi 5–7 cm.

11 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční11 Setí slunečnice roční Orba na 20 cm Secí stroje pro přesný výsev slunečnice roční

12 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční12 Setí slunečnice roční

13 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční13 Ošetřování porostu slunečnice roční  Provádí se chemické a mechanické zásahy.  Chemické ošetřování zahrnuje aplikaci přípravků proti plevelům.  Z mechanických zásahů se používá proti plevelům vlečení na 4–5 cm, případně plečkování na 8–10 cm do výšky porostu 10–20 cm.  V době květu se doporučuje přísun včelstev.

14 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční14 Sklizeň slunečnice roční  Musíme rozlišovat, zda se slunečnice pěstuje na semeno, na siláž či na zeleno.  Při sklizni na semeno se 10 dní před vlastní sklizní provádí desikace porostu.  Sklizeň se provádí sklízecí mlátičkou s adaptérem.  Výnos semen je 2 t/ha.  Termín sklizně: srpen-září.

15 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční15 Dodatek:  Slunečnice na zelenou píci a siláž se seje na počátku dubna.  Šířka řádků 20–30–50 cm.  Výsevek se upravuje na 20–30 kg/ha.  Sklízí se brzy, protože později dřevnatí.  Hektarový výnos činí 30–50–70 t/ha. Sklizeň slunečnice roční

16 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční16 Sklizeň slunečnice roční Sklizeň pomocí sklízecí mlátičky Průběh sklizně

17 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční17 Sklizeň slunečnice roční Desikovaný porost slunečice

18 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční18 12 34 Nažka - plod slunečnice roční Sklizeň slunečnice roční

19 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční19 Opakování  Jaký je hospodářský význam slunečnice?  Kolik obsahuje slunečnice oleje?  Jaký je výsevek u slunečnice?  Popište technologii setí slunečnice.

20 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční20 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "SLUNEČNICE ROČNÍ (Heliantus annus). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Slunečnice roční2 Hospodářský význam slunečnice roční  Zaujímá přední místo v pěstování."

Podobné prezentace


Reklamy Google