Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JETEL LUČNÍ (Trifolium pratense L.). SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční2 Hospodářský význam jetele  Jetel se využívá na přímé zelené krmení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JETEL LUČNÍ (Trifolium pratense L.). SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční2 Hospodářský význam jetele  Jetel se využívá na přímé zelené krmení."— Transkript prezentace:

1 JETEL LUČNÍ (Trifolium pratense L.)

2 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční2 Hospodářský význam jetele  Jetel se využívá na přímé zelené krmení nebo ke konzervaci zavadlé píce silážováním.  Dále se uplatňuje v jetelo- travních směskách, což je směs jetele a trav, které se pěstují na dva až tři užitkové roky.

3 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční3 Biologické vlastnosti jetele  Jetel luční je dvou až tříletá rostlina vytvářející trsy přímých nebo krátce vystoupavých dutých lodyh.  Dosahuje výšky 40–70 cm.  Listy jsou trojčetné a řapíkaté.  Lístky jsou celokrajné, na líci lysé s bělavou podkovovitou skvrnou a na rubu chlupaté.  Květenství tvoří stopkaté hlávky červené nebo sytě růžové barvy.

4 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční4 Biologické vlastnosti jetele

5 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční5 Biologické vlastnosti jetele  Odrůdy jetele se rozdělují do dvou skupin:  Jetel luční dvojsečný – pěstuje se na 1 užitkový rok.  Jetel luční jednosečný – i na dva užitkové roky.

6 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční6 Biologické vlastnosti jetele Semeno jetele

7 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční7 Biologické vlastnosti jetele Květenství - hlávka

8 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční8 Nároky na prostředí jetele  Jetel luční se nejlépe pěstuje v chladnějších a vlhčích oblastech.  Snáší půdy těžší, s kyselejší půdní reakcí.  Zpravidla se pěstuje na jeden užitkový rok v osevním postupu, tudíž nečiní žádné problémy jako vojtěška. List s podkovovitou skvrnou

9 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční9 Výživa a hnojení jetele  Platí stejné zásady jako u vojtěšky.  Fosforečná a draselná hnojiva se aplikují na podzim při přípravě půdy.  Dávka fosforu činí 60–100 kg/ha PO.  Dávka draslíku je 150–200 kg/ha KO.  Výživa dusíkem je zajištěná symbiotickou fixací vzdušného dusíku, výjimečně se aplikuje tzv. startovací dávka 20 kg/ha N.

10 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční10 Výživa a hnojení jetele Hlízková bakterie pro fixaci vzdušného dusíku

11 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční11 Příprava půdy pro jetel  Obdobné jako u vojtěšky.  Podzimní příprava zahrnuje podmítku a hlubokou orbu na 25–30 cm.  Jarní předseťová příprava je zaměřená na dokonalé rozdrobení hrud a urovnání povrchu.  Těsně před setím se provádí uválení povrchu, aby semeno nepřišlo příliš hluboko do půdy.

12 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční12 Setí jetele  Pěstují se odrůd diploidní (2n) a tetraploidní (4n).  Výsevek činí 18–22 kg/ha.  Šířka řádků je 12,5 cm.  Hloubka setí je 1–1,5 cm.  Zbytek je obdobný jako u vojtěšky.  Porosty jetele je možno založit dvojím způsobem:  Čistý výsev  Založení porostu do krycí plodiny

13 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční13 Setí jetele  Čistý výsev – setí je možno provést v jarním nebo letním termínu, porost není omezován konkurencí krycí plodiny. Zpravidla hůře vzchází a více trpí zaplevelením.  Založení porostu do krycí plodiny – důležitý je výběr vhodné krycí plodiny, která musí splňovat několik základních podmínek – vytvoření kompletního zapojeného porostu jetele. Výsevek krycích plodin se snižuje o 30–50 % a mezi- řádková vzdálenost se zvyšuje na 20–25 cm. Mezi krycí plodiny patří obilniny, bob a peluška.

14 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční14 Ošetřování porostu jetele  Sklizeň krycí plodiny i násled- ná opatření se provádějí podle stejných zásad jako u vojtěšky.  Před příchodem zimy se zvyšuje jistota přezimování válením těžkými válci.  Na jaře se porost jetele nevláčí ale válí, aby se přitlačil kořenový krček do půdy.

15 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční15 Sklizeň jetele  Provádí se postupně, protože se jetel využívá jako zelená píce.  Průměrný výnos sena činí 9 t/ha.

16 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční16 Opakování  Co je u jetele květenstvím a jakou má barvu?  Jak rozdělujeme u nás pěstované odrůdy jetele?  Jaký je výnos sena u jetele?  Popište založení porostu jetele za použití krycí plodiny.

17 SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční17 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "JETEL LUČNÍ (Trifolium pratense L.). SOŠS a SOU KadaňVíceleté pícniny - Jetel luční2 Hospodářský význam jetele  Jetel se využívá na přímé zelené krmení."

Podobné prezentace


Reklamy Google