Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OVES SETÝ (Avena sativa). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý2 Hospodářský význam ovsa setého  Oves patří mezi důležité krmné a potravinářské plodiny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OVES SETÝ (Avena sativa). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý2 Hospodářský význam ovsa setého  Oves patří mezi důležité krmné a potravinářské plodiny."— Transkript prezentace:

1 OVES SETÝ (Avena sativa)

2 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý2 Hospodářský význam ovsa setého  Oves patří mezi důležité krmné a potravinářské plodiny.  K největším producentům patří Evropa a Rusko.  Ovesné zrno je velmi hodnotným a dietetickým krmivem pro mladý dobytek, prasata, drůbež a koně.  Ovesná sláma je nejkvalitnější a zelená hmota slouží ke krmení, suší se a senážuje.  V potravinářství se z ovsa vyrábí ovesné vločky, krupice a ovesná rýže.  Je velmi vhodný na zelené hnojení, do směsek a pro zakládání podsevu.

3 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý3 Biologická charakteristika ovsa setého  Oves setý je jednoletá rostlina.  Je jarního i ozimého charakteru.  Je samosprašný.  V zemědělské praxi se pěstuje oves jarní, forma pluchatá i nahá.  Oves je vysoký 60–120 cm.  Kořeny jsou mohutné.

4 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý4  List je levotočivý, s velkým jazýčkem a bez oušek.  Květenství je lata.  Zrno bývá pluchaté i nahé.  Barva zrna je žlutá až bílá.  Hmotnost tisíce semen činí 25–42 g. Biologická charakteristika ovsa setého

5 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý5 Biologická charakteristika ovsa setého Ouška a jazýček u ovsa Obilka ovsa

6 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý6 Biologická charakteristika ovsa setého Porost ovsa Lata

7 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý7 Nároky na prostředí ovsa setého  Oves je méně náročný na podnebí a půdu.  Snáší chladné klima a vlhčí podnebí.  Pěstuje se v podhorských a vyšších polohách.  Klíčí při teplotě 4-5 °C.  Mladá rostlina snese i menší mrazíky.  Oves se dobře pěstuje na půdách hlinitých a jilovitých.  pH 5,5–7,5.  V osevním postupu je považován za doběrnou rostlinu.

8 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý8  Je málo náročný na předplodinu.  Nejlepší předplodinou jsou okopaniny a jeteloviny.  Oves není vhodné zařazovat po sobě dříve než za 4–5 let. Nároky na prostředí ovsa setého

9 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý9 Výživa a hnojení ovsa setého  Oves není náročný na zásobu živin v půdě. Hnojení dusíkem:  Dávka dusíku se pohybuje kolem 40–100 kg/ha.  Před setím ovsa se aplikuje nejvýše 50 kg/ha a zbytek na začátku sloupkování. Hnojení fosforem:  Dávka se pohybuje kolem 15–30 kg/ha.  Orientujeme se podle aktuální zásoby v půdě.  Veškerá hnojiva se aplikují na podzim.  Nejčastěji se využívají superfosfáty.

10 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý10 Hnojení draslíkem:  Dávka draslíku činí 35–100 kg/ha.  Dávky se určují podle zásoby draslíku v půdě.  Draselná hnojiva se aplikují na podzim před orbou.  Aplikují se výhradně draselná hnojiva chloridového typu. Výživa a hnojení ovsa setého

11 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý11 Příprava půdy pro oves setý  Na podzim provádíme podmítku a zároveň můžeme zasít zelené hnojení, které oves nejlépe využívá.  Dále aplikujeme fosforečná a draselná hnojiva a současně provádíme podzimní orbu.  Na jaře urovnáme pozemek (smykem, bránami) a aplikujeme dusíkatá hnojiva.  Můžeme využít i minimální zpracování půdy.

12 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý12 Setí ovsa setého  K setí používáme kvalitní, zdravé a uznané osivo.  Agrotechnický termín setí má být časný, ihned jak to stav půdy dovolí.  Šířka řádků je 12,5–15 cm.  Hloubka setí činí 2–3 cm.  Výsevek u ovsa je 4–5 MKS/ha, v přepočtu 140–210 kg/ha.

13 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý13 Ošetřování porostu ovsa setého  Po zasetí můžeme válet a 3–4 týdny po vzejití i vláčet lehkými branami.  V období od 4 listů do konce odnožování lze použít i vhodné herbicidy a směsi herbicidů s DAM.  Dále lze aplikovat insekticidy.

14 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý14 Sklizeň ovsa setého  Oves setý dozrává nerovnoměrně.  Zrno se sklízí od konce července do počátku září.  Nejvhodnějším obdobím sklizně je počínající plná zralost.  Vlhké zrno se po sklizni dosouší, aby nezatuchlo.  Výnos zrna činí 2–4 t/ha.  Oves na zeleno k přímému krmení sklízíme ve fázi sloupkování a do fáze kvetení.  Oves na senážování sklízíme ve fázi mléčné až voskové zralosti.  Pozor - ovesná sláma je nejvíce náchylná na samovznícení.

15 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý15 Sklizeň ovsa setého

16 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý16 Opakování  Stručně popište biologickou charakteristiku ovsa.  Napište stručně sled pracovních operací po zasetí ovsa.  Jaké mechanické ošetřování se uplatňuje u ovsa.  Popište, co vidíte na obrázku.

17 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý17 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "OVES SETÝ (Avena sativa). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Oves setý2 Hospodářský význam ovsa setého  Oves patří mezi důležité krmné a potravinářské plodiny."

Podobné prezentace


Reklamy Google