Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lipidy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lipidy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 Lipidy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Proč jsou lidé obézní? Mnoho civilizačních chorob dnešní doby, jako např.: obezita, vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak aj., je způsobeno nadměrnou konzumací potravin obsahujících tuky. Ty spolu s vosky patří do skupiny látek zvaných lipidy. 1

3 Jaké složení mají tuky? Tuky jsou estery vyšších mastných kyselin a glycerolu (propantriolu). Úkol 1: a/ Napiš vzorce kyseliny palmitové, stearové a olejové. b/ Napiš vzorec glycerolu. 2

4 Kontrola úkolu 1 1a/ Kyselina palmitová: C 15 H 31 COOH, kyselina stearová: C 17 H 35 COOH, kyselina olejová: C 17 H 33 COOH. 1b/ Glycerol: CH 2 OH – CHOH – CH 2 OH.

5 Rozdělení tuků podle původu Živočišné tukyRostlinné tuky Zdroje 3 4 5 67 Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

6 Úkol 2: Zdroje tuků Podle snímku 5 napiš, jaké jsou zdroje živočišných a rostlinných tuků.

7 Kontrola úkolu 2 Zdroje živočišných tuků: mléko, maso. Zdroje rostlinných tuků: slunečnice, řepka olejka.

8 Skupenství tuků Podle skupenství lze tuky rozdělit na pevné (máslo, sádlo) a kapalné neboli oleje. Pevný tuk obsahuje nasycené kyseliny, olej kyseliny nenasycené. Oleje jsou zdraví prospěšnější, neboť obsahují méně cholesterolu, jenž se usazuje v cévních stěnách a způsobuje tzv. ucpávání cév. Rostlinné oleje se ztužují, čímž získáváme pevné margaríny (Hera, Stella, Rama). Úkol 3: Jaký je rozdíl mezi nasycenou a nenasycenou kyselinou? 8 Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

9 Kontrola úkolu 3 Nasycená kyselina neobsahuje v uhlíkovém řetězci žádné násobné vazby. Nenasycená kyselina obsahuje v uhlíkovém řetězci dvojné nebo trojné vazby.

10 Vlastnosti tuků Skupinová práce: Pozorujte vlastnosti stolního oleje – barvu, skupenství a zápach. Pak nalijte trochu oleje do zkumavky s vodou a do zkumavky s benzinem. Protřepejte je a pozorujte. A/ Olej B/ Voda + olej C/ Benzin + olej A BC Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

11 Úkol 4: Vlastnosti stolního oleje Svá pozorování zapište do tabulky. LátkaBarvaSkupenstvíZápach Rozpustnost vodabenzin

12 Kontrola úkolu 4 LátkaBarvaSkupenstvíZápach Rozpustnost vodabenzin Olejnažloutlákapalné bez zápachu neano

13 Význam tuků Obsah tuků v potravinách Potravina 100gTuk (g) Brambory0,2 Čokoláda mléč.32,1 Jablka0,5 Mrkev syrová0,2 Olej stolní98,2 Párky16,7 Pomeranče0,2 Sýr Eidam15,3 Vejce11,0 Tuky jsou důležitou složkou potravy. Chrání organismus před ztrátou tělesné teploty, usnadňují vstřebávání vitamínů a podílejí se na tvorbě hormonů. Měly by však tvořit jen 30 – 35 % denní dávky živin. Rostlinné tuky jsou obsaženy v olejích, semenech, oříšcích. Živočišné tuky jsou máslo a sádlo. Obsaženy jsou v masných i mléčných výrobcích.

14 Úkol 5: Obsah tuků v potravinách Který druh potravin má v tabulce na snímku 13 nejméně tuku?

15 Kontrola úkolu 5 Nejméně tuků obsahuje ovoce a zelenina.

16 Vosky Vosky jsou estery vyšších mastných kyselin a vyšších jednosytných alkoholů. U rostlin je lze najít na povrchu těla v tenké ochranné vrstvě (kutikula), která je chrání před vysycháním a průnikem choroboplodných zárodků, u živočichů obvykle v srsti, kde brání jejímu promáčení. Včelí vosk slouží včelám k ukládání medu a pylu a k vývoji včelího plodu. Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

17 Vosky rostlinné a živočišné 9 10 11 Vosky ←rostlinné Vosky živočišné ↑ 13 12

18 Úkol 6: Výskyt vosků v přírodě Podle snímku 16 napiš: a/ Jak se nazývají dvě známé rostliny pokryté vrstvou vosku. b/ Jak se jmenuje včelí produkt a vosk obsažený v srsti ovcí používaný k výrobě mastí.

19 Kontrola úkolu 6 a/ Rostliny pokryté vrstvou vosku: voskovka (obr. 9) a aloe vera (obr. 10). b/ Včelí produkt je včelí vosk (obr. 11), vosk obsažený v srsti ovcí je lanolin (obr. 12).

20 Co se vyrábí z vosku? Úkol 7: Napiš, co se vyrábí z vosku. 141516 17 E901 Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

21 Kontrola úkolu 7 Z vosku se vyrábí: svíčky, krémy na boty, masti, lyžařské vosky, leštidla na nábytek a přísada do potravin E 901.

22 Úkol 8: Shrnutí učiva: Tuky jsou …… vyšších mastných kyselin a ……… Zdrojem rostlinných tuků je ………. a ….. olejka. Podle skupenství lze tuky rozdělit na ….. a kapalné neboli …….. Oleje jsou zdraví prospěšnější, neboť obsahují méně ……….. Tuky nejsou rozpustné ve …., zato jsou dobře rozpustné v ……. Vosky lze u rostlin najít na …… těla, u živočichů obvykle v ….., popřípadě slouží včelám k ukládání …., pylu a k vývoji včelího plodu.

23 Kontrola úkolu 8 Tuky jsou estery vyšších mastných kyselin a glycerolu. Zdrojem rostlinných tuků je slunečnice a řepka olejka. Podle skupenství lze tuky rozdělit na pevné a kapalné neboli oleje. Oleje jsou zdraví prospěšnější, neboť obsahují méně cholesterolu. Tuky nejsou rozpustné ve vodě, zato jsou dobře rozpustné v benzinu. Vosky lze u rostlin najít na povrchu těla, u živočichů obvykle v srsti, popřípadě slouží včelám k ukládání medu, pylu a k vývoji včelího plodu.

24 Seznam použitých obrázků: Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2010-09-07]. Dostupné pod licencí Creative Commons na www: http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org Obrázek 1: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Edinburgh_1120569_nevit.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Edinburgh_1120569_nevit.jpg Obrázek 2, 3: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Butter_250_g.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Butter_250_g.jpg Obrázek 4: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mleko.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mleko.jpg Obrázek 5: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schweinebauch-2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schweinebauch-2.jpg Obrázek 8: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Butterschmalz-2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Butterschmalz-2.jpg Obrázek 9: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hoya_carnosa_(1).jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hoya_carnosa_(1).jpg Obrázek 10: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aloe_broomii_var_tarkaensis_2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aloe_broomii_var_tarkaensis_2.jpg Obrázek 11: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Honey_comb.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Honey_comb.jpg Obrázek 12: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fabova_ho%C4%BEa,_sedlo_Zbojsk%C3%A1,_ovce_01.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fabova_ho%C4%BEa,_sedlo_Zbojsk%C3%A1,_ovce_01.jpg Obrázek 14: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Einzelne_Kerze.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Einzelne_Kerze.JPG Obrázek 15: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kiwi_with_brush.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kiwi_with_brush.jpg Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2010-09-07]. Dostupné pod licencí Public domain na www: http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org Obrázek 6: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_sunflower.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_sunflower.jpg Obrázek 7: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rapsfeld_bei_Wilsdruff-Grumbach.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rapsfeld_bei_Wilsdruff-Grumbach.JPG Obrázek 13, 16: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lanolinezalf_Lansinoh.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lanolinezalf_Lansinoh.jpg Obrázek 17: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%26M%27s_Plain.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%26M%27s_Plain.jpg Ostatní obrázky pochází z vlastních zdrojů autora prezentace - Mgr. Vlastimila Vaňka. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Lipidy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google