Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Materiály a technologie Tematická oblast:Strojní obrábění Téma:Teorie obrábění Ročník:2. Datum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Materiály a technologie Tematická oblast:Strojní obrábění Téma:Teorie obrábění Ročník:2. Datum."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Materiály a technologie Tematická oblast:Strojní obrábění Téma:Teorie obrábění Ročník:2. Datum vytvoření:říjen 2013 Název:VY_32_INOVACE_13.2.20.STR Anotace: Strojní obrábění, teorie obrábění, pohyby na obráběcích strojích, tvorba třísek. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2 Základy třískového obrábění na obráběcích strojích Pojem obrábění - technologický proces, kde požadovaný tvar a rozměr strojírenské součásti vzniká postupným odebíráním materiálu z výchozího polotovaru. Materiál se odebírá většinou ve formě třísek pomocí jednoho nebo několika břitů nástroje.

3 Základy třískového obrábění na obráběcích strojích Základní druhy obrábění  Vrtání  Soustružení  Frézování  Hoblování  Protahování  Broušení

4 Obráběcí stroje pro třískové obrábění mohou obrábět: rovinné, válcovité, kuželovité, tvarové plochy. Aby se dosáhlo určité plochy, je třeba, aby se obrobek a nástroj pohybovaly vůči sobě požadovaným způsobem.

5 Pohyby na obráběcích strojích hlavní řezný pohyb vedlejší řezný pohyb přísuv

6 Tvorba třísek Při každém třískovém obrábění je vnikajícím řezným klínem břitu nástroje materiál napěchován, oddělen a pak ve formě třísky odváděn přes plochu čela. Rozlišujeme následující druhy třísek: drobivá tříska článkovitá tříska plynulá tříska

7 Drobivá tříska - vznik u křehkých materiálů (šedá litina), při nízké řezné rychlosti a velké hloubce řezu. Plynulá tříska - vznik u houževnatých materiálů, při velké řezné rychlosti a střední hloubce řezu. Článkovitá tříska - vznik u houževnatých materiálů, při nízké řezné rychlosti a střední hloubce řezu. Nárůstek - tvoří se při obrábění na ploše čela nástroje při příliš nízké rychlosti, nedostatečnému chlazení a mazání.

8 Chlazení a mazání při třískovém obrábění Při obrábění - vzniká na břitu nástroje a okrajích obrobku třením teplo. Pokud budou chlazení a mazání nedostatečné - teplota na nástroji a okrajích obrobku dosáhne až 1000°C.

9 Vznik vad a poškození rozměrová odchylka tvorba trhlin na okrajích obrobku nižší jakost povrchu snížení tvrdosti zakalení okrajové vrstvy napětí způsobená změnou struktury snížení pevnosti předčasné opotřebení nástroje

10 POZOR! - lze tomu zabránit intenzivním rovnoměrným chlazením a mazáním vhodnou chladící a mazací kapalinou, jako jsou prostředky mísitelné s vodou (vrtací olej a voda).

11 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse  Pojem obrábění Technologický proces, kde požadovaný tvar a rozměr strojírenské součásti vzniká postupným odebíráním materiálu z výchozího polotovaru. Materiál se odebírá většinou ve formě třísek pomocí jednoho nebo několika břitů nástroje.  Základní pohyby na obráběcích strojích Hlavní řezný pohyb, vedlejší řezný pohyb, přísuv.  Druhy třísek při strojním obrábění Drobivá tříska, článkovitá tříska, plynulá tříska.

12 Použité zdroje: HLUCHÝ, Miroslav, Jan KOLOUCH a Rudolf PAŇÁK. Strojírenská technologie 2. 1., upr. vyd. Praha: Scientia, 2001, 316 s. ISBN 80-7183-244-8. GSCHEIDLE, Rolf, a kolektiv. Příručka pro automechanika. 3. přeprac. vyd. Praha: Europa - Sobotáles, 2007, 685 s. ISBN 978-80-86706-17-7.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Materiály a technologie Tematická oblast:Strojní obrábění Téma:Teorie obrábění Ročník:2. Datum."

Podobné prezentace


Reklamy Google