Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VRTÁNÍ Úvod Vrtání – druh třískového obrábění, při kterém se na vrtačkách vrtají otvory zpravidla dvoubřitým nástrojem – vrtákem Podstata vrtání – hlavní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VRTÁNÍ Úvod Vrtání – druh třískového obrábění, při kterém se na vrtačkách vrtají otvory zpravidla dvoubřitým nástrojem – vrtákem Podstata vrtání – hlavní."— Transkript prezentace:

1

2 VRTÁNÍ

3 Úvod Vrtání – druh třískového obrábění, při kterém se na vrtačkách vrtají otvory zpravidla dvoubřitým nástrojem – vrtákem Podstata vrtání – hlavní řezný pohyb při vrtání je otáčivý a vykonává jej obvykle vrtací nástroj, posuv je přímočarý ve směru osy otáčení a vykonává jej zpravidla také nástroj, přísuv vykonává opět nástroj a je dán poloměrem nástroje.

4 Řezná rychlost Řezná rychlost - je měřítkem hlavního pohybu a je u vrtacích nástrojů největší na obvodu a zmenšuje se ke středu nástroje, kde je nulová. Řeznou rychlostí je obvodová rychlost největšího průměru vrtáku, její velikost je dána vztahem: D je průměr nástroje (mm) n – otáčky (min -1 )

5 Posuv Posuv s (mm) se udává za jednu otáčku nástroje. Posuvem se vytváří tříska určité tloušťky. posuv na vrtačce s ot = (mm/ot)

6 Plocha průřezu třísky S Plocha průřezu třísky S, odebíraná jedním břitem nástroje se vypočte: pro dvoubřitý nástroj (z=2) platí: D – průměr vrtáku [mm] h – hloubka řezu [mm] s 0 – posuv na otáčku [mm] z - počet břitů nástroje a – tloušťka třísky [mm] b – šířka třísky [mm]

7 Síly při vrtání Velikost řezné síly se vypočte dle vztahu: k s - řezný odpor při obrábění S – průřez třísky Řezný odpor při vrtání je třeba překonat dvojicí sil: Posuvová (osová) síla Fx K – materiálová konstanta (pro ocel K=241) x,y – součinitelé (pro ocel x=0,7, y=0,6) f – posuv za otačku D – průměr nástroje

8 Výkon a příkon Výkon hlavního pohybu kde Příkon elektromotoru kde

9 Strojní čas při vrtání Strojní čas t s při vrtání díry délky l se určí z teoretické délky vrtání l th, která je součtem délky vrtané díry a výšky hrotu vrtáku l h. kde je úhel nastavení hl.ostří vrtáku l n – délka náběhu l p – délka přeběhu

10 Řezné podmínky Řezné podmínky při vrtání se pohybují v širokém rozsahu v závislosti na druhu nástroje. Řezné rychlosti jsou v porovnání se soustružením a frézováním nižší vzhledem k nepříznivým podmínkám, za kterých vrták pracuje. Odvod tepla z místa řezu v díře je špatný a břit je značně tepelně zatížený, proto se při vrtání používá v naprosté většině případů chlazení chladící kapalinou, obvykle s emulzí, při vrtání hlubokých děr se používá speciálních olejů.

11 Řezné podmínky při vrtání

12 Dosahovaná přesnost a drsnost povrchu Dosahovaná přesnost a jakost obrobené plochy závisí na typu použitého nástroje:

13 Konec


Stáhnout ppt "VRTÁNÍ Úvod Vrtání – druh třískového obrábění, při kterém se na vrtačkách vrtají otvory zpravidla dvoubřitým nástrojem – vrtákem Podstata vrtání – hlavní."

Podobné prezentace


Reklamy Google