Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Soustružení Ročník:2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Soustružení Ročník:2."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Soustružení Ročník:2. Datum vytvoření:listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.2.04.STR Anotace: Strojní obrábění, soustružení, kinematika pohybu, posuv, tvorba třísky. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2 Soustružení Pojem soustružení - strojní třískové obrábění geometricky určeným břitem. Na soustruzích lze obrábět válcové, kuželové, kulové i obecné rotační plochy, rovinné plochy i závity a případně provádět další osové operace jako vrtání, vyhrubování, vystružování, řezání závitů.

3 Kinematika pohybu nástroje a obrobku při soustružení Posuv nástroje - jeho velikost ovlivňuje jakost povrchu soustružené plochy. Hlavní řezný pohyb obrobku - rotační. Při volbě řezné rychlosti zohledňujeme: materiál obrobku, materiál břitu nástroje, chlazení a mazání nástroje, požadovanou jakost povrchu.

4 Přísuv Při podélném soustružení probíhá ve směru osy X, při příčném ve směru osy Z. Hloubka řezu Odpovídá přísuvu soustružnického nože. Tvoření třísek Společným působením řezného pohybu a posuvu při zadaném přísuvu vzniká tříska s průřezem.

5 Průřez třísky Aby byl čas výroby co nejkratší, soustružíme s vysokou řeznou rychlostí a velkým průřezem třísky. Je to však omezeno výkonem stroje, tuhostí obrobku, trvanlivostí nástroje a jakostí povrchu. Soustružíme nahrubo a načisto.

6 Obráběcí stroje pro třískové obrábění mohou obrábět: rovinné, válcovité, kuželovité a tvarové plochy. Aby se dosáhlo určité plochy, je třeba, aby se obrobek a nástroj pohybovaly vůči sobě požadovaným způsobem. Pohyby na obráběcích strojích hlavní řezný pohyb vedlejší řezný pohyb přísuv

7 Tvorba třísek Při každém třískovém obrábění je vnikajícím řezným klínem břitu nástroje materiál napěchován, oddělen a pak ve formě třísky odváděn přes plochu čela. Rozlišujeme následující druhy třísek: drobivá tříska článkovitá tříska plynulá tříska

8 Drobivá tříska - vznik u křehkých materiálů (šedá litina), při nízké řezné rychlosti a velké hloubce řezu. Plynulá tříska - vznik u houževnatých materiálů, při velké řezné rychlosti a střední hloubce řezu. Článkovitá tříska - vznik u houževnatých materiálů, při nízké řezné rychlosti a střední hloubce řezu. Nárůstek - tvoří se při obrábění na ploše čela nástroje při příliš nízké rychlosti, nedostatečném chlazení a mazání.

9 Chlazení a mazání při třískovém obrábění Při obrábění Vzniká na břitu nástroje a okrajích obrobku třením teplo. Pokud bude nedostatečné chlazení a mazání - teplota na nástroji a okrajích obrobku dosáhne až 1000 °C.

10 Vznik vad a poškození  rozměrová odchylka  tvorba trhlin na okrajích obrobku  nižší jakost povrchu  snížení tvrdosti nebo zakalení okrajové vrstvy  napětí způsobená změnou struktury, snížení pevnosti  předčasné opotřebení nástroje

11 PROTO Je nutné vzniku potenciálních vad zabránit intenzivním rovnoměrným chlazením a mazáním vhodnou chladící a mazací kapalinou jako jsou prostředky mísitelné s vodou (vrtací olej a voda).

12

13 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse  Pojem obrábění Technologický proces, kde požadovaný tvar a rozměr strojírenské součásti vzniká postupným odebíráním materiálu z výchozího polotovaru. Materiál se odebírá většinou ve formě třísek pomocí jednoho nebo několika břitů nástroje.  Základní pohyby na obráběcích strojích Hlavní řezný pohyb, vedlejší řezný pohyb, přísuv.  Druhy třísek při strojním obrábění Drobivá tříska, článkovitá tříska, plynulá tříska.

14 Použité zdroje: ŘASA, Jaroslav, Vladimír GABRIEL. Strojírenská technologie 3. 1. vyd. Praha: Scientia, 2000, 256 s. ISBN 80-7183-207-3. GSCHEIDLE, Rolf, a kolektiv. Příručka pro automechanika. 3. přeprac. vyd. Praha: Europa - Sobotáles, 2007, 685 s. ISBN 978-80-86706-17-7. Autorem fotografií pro učební materiál, není-li uvedeno jinak, je Ing. Drahokoupil R.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Soustružení Ročník:2."

Podobné prezentace


Reklamy Google