Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Elektrochemické obrábění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Elektrochemické obrábění."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Elektrochemické obrábění Ročník:2. Datum vytvoření:listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.2.14.STR Anotace: Fyzikální technologie obrábění, elektrochemické obrábění, beztřískové obrábění, elektrolýza. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2 Elektrochemické obrábění Je metoda beztřískového (bezsilového) obrábění elektricky vodivých materiálů. Využívá poznatků o působení elektrického proudu na elektrolyt, podstatou metody je fyzikální jev zvaný elektrolýza.

3 Obráběná součást - obrobek Je ponořen do elektrolytu, je zapojen jako anoda a dochází na něm k reakci, kde se kationty elektrolytu slučují s anionty kovu na povrchu anody a postupně rozrušují (ubírají) kov z anody, anoda kopíruje tvar katody (nástrojová elektroda).

4 Hlavní úkoly elektrolytu zajistit vedení elektrického proudu určovat podmínky rozpuštění anody odvádět z pracovního prostoru teplo odvádět produkty vzniklé chemickými reakcemi

5 Princip elektrochemického obrábění se používá u: Obrábění proudícím elektrolytem hloubení tvarů a dutin hloubení otvorů malých průměrů odstraňování otřepů dělení materiálů

6 Obrábění s mechanickým odstraňováním broušení a lapování honování

7 Povrchové obrábění bez odstraňování produktů vzniklých chemickými reakcemi Leštění Povrchové značení Obrábění s mechanickým odstraňováním

8 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse  Pojem elektrochemické obrábění Metoda beztřískového (bezsilového) obrábění elektricky vodivých materiálů. Využívá poznatků o působení elektrického proudu na elektrolyt, podstatou metody je fyzikální jev zvaný elektrolýza.  Pojem elektrolýza Obrobek je ponořen do elektrolytu, je zapojen jako anoda a dochází na něm k reakci, kde se kationty elektrolytu slučují s anionty kovu na povrchu anody a postupně rozrušují (ubírají) kov z anody, anoda kopíruje tvar katody (nástrojová elektroda).

9 Použité zdroje: ŘASA, Jaroslav, Přemysl POKORNÝ a Vladimír GABRIEL. Strojírenská technologie 3. 2. vyd. Praha: Scientia, 2001, 221 s. ISBN 80-7183-227-8.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Elektrochemické obrábění."

Podobné prezentace


Reklamy Google