Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jednoúčelové obráběcí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jednoúčelové obráběcí."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jednoúčelové obráběcí stroje Ročník:2. Datum vytvoření:listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.2.06.STR Anotace: Strojní obrábění, jednoúčelové obráběcí stroje, parametry, výhody, nevýhody. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2 Jednoúčelové obráběcí stroje Pojem jednoúčelové obráběcí stroje Určené pro obrábění výrobků se specifickými rozměry, tvarem a nároky na operace obrábění. Konstrukce je v takovém případě unikátní a stroj obvykle nelze upravit pro výrobu jiného výrobku.

3 Smysl použití jednoúčelových obráběcích strojů Provést na obrobku při jednom upnutí co nejvíce operací obrábění současně z několika stran včetně speciálních operací, např. lisování, svařování.

4 Parametry jednoúčelového obráběcího stroje -více pracovních vřeten -několik pracovních míst -místo pro vkládání polotovaru a pro vyjímání hotového obrobku

5 -upínací zařízení -všechny automatické funkce -práce různého charakteru (vyvrtávání, soustružení, řezání závitů, frézování) -nástroje a měřidla pro seřizování nástrojů -manipulátory, zařízení pro odvod třísek, systémy chlazení a mazání Parametry jednoúčelového obráběcího stroje

6 Výhody a nevýhody jednoúčelového obráběcího stroje VÝHODY -větší výkonnost -úspora zastaveného místa -menší počet pracovišť -levnější provoz -přesnější výroba -menší výrobní náklady

7 NEVÝHODY -velká pořizovací cena -dlouhá dodací lhůta -obtížná přestavba při změně operací

8 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse  Pojem jednoúčelové obráběcí stroje Určené pro obrábění výrobků se specifickými rozměry, tvarem a nároky na operace obrábění. Konstrukce je v takovém případě unikátní a stroj obvykle nelze upravit pro výrobu jiného výrobku.  Smysl využití Provést na obrobku při jednom upnutí co nejvíce operací obrábění současně z několika stran včetně speciálních operací, např. lisování, svařování.

9 Použité zdroje: •ŘASA, Jaroslav, Přemysl POKORNÝ a Vladimír GABRIEL. Strojírenská technologie 3. 2. vyd. Praha: Scientia, 2001, 221 s. ISBN 80-7183-227-8.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jednoúčelové obráběcí."

Podobné prezentace


Reklamy Google