Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STROJÍRENSKÁ TECHNOLOGIE strojní obrábění 1 – frézování (podstata metody, základní rozdělení)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STROJÍRENSKÁ TECHNOLOGIE strojní obrábění 1 – frézování (podstata metody, základní rozdělení)"— Transkript prezentace:

1 STROJÍRENSKÁ TECHNOLOGIE strojní obrábění 1 – frézování (podstata metody, základní rozdělení)

2 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0916 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_3AT114BE Předmět: Strojírenská technologie Ročník: III. Jméno autora: Ing. Mgr. Stanislav BEZDĚK Škola: SPŠ a SOU Uničov

3 Anotace: Definice frézování, základní rozdělení frézování. Klíčová slova: hlavní pohyby, frézování obvodem, čelem, nesousledné, sousledné.

4 Frézování  třískové obrábění rovinných nebo tvarových ploch vícebřitým otáčejícím se nástrojem - frézou;  má všestranné použití;  lze obrábět vnější i vnitřní rovinné plochy, tvarové plochy, drážky, ozubená kola i závity, skládanými frézami i složité soustavy rovinných a tvarových ploch.

5 Podstata metody  hlavní pohyb při frézování je rotační (otáčivý) a vykonává ho nástroj - fréza;  vedlejší pohyby při frézování koná obrobek:  posuvný (obvykle přímočarý);  otáčivý (kruhový);  obecný (po prostorové křivce).

6 Řezné pohyby při frézování

7 Podstata metody Výsledný řezný pohyb má tvar cykloidy, která se jen málo liší od kruhové dráhy. Řezný proces je přerušovaný, jednotlivé zuby nástroje postupně vcházejí a vycházejí z materiálu a odebírají třísku proměnného průřezu. Z hlediska chvění je výhodné, je-li v záběru s obrobkem více břitů současně.

8 Základní způsoby frézování Rozeznáváme dva základní způsoby frézování:  obvodem válcové frézy – nástroj odebírá třísku zuby, které jsou umístěny pouze na obvodu frézy;  čelem čelní frézy – nástroj odebírá současně třísku zuby, které jsou umístěny na obvodě i na čele frézy.

9 Frézování obvodem a čelem frézy

10 Základní způsoby frézování Podle smyslu otáčení frézy vůči směru posuvu dělíme frézování na:  nesousledné – fréza se otáčí proti směru posuvu. Průřez třísky se postupně zvětšuje od 0 do max. Záběr je plynulým a tento způsob je příznivý z hlediska namáhání nástroje. Nevýhodou je horší jakost povrchu i směr řezné síly, která směřuje nahoru a má snahu vytahovat obrobek z upnutí.

11 Nesousledné frézování

12 Základní způsoby frézování  sousledné – fréza se otáčí ve směru posuvu, průřez třísky, který je při záběru břitu maximální se postupně zmenšuje a obrobená plocha je hladší. Příznivý je i směr řezné síly, která přitlačuje obrobek ke stolu k němuž je upnut. Hlavní nevýhodou jsou silové rázy při záběru zubů do materiálu (lze zmírnit použitím fréz se šikmými zuby).

13 Sousledné frézování

14 Základní způsoby frézování - použití Nesousledné frézování se používá při obrábění výkovků, odlitků a jiných polotovarů, které mívají nečistý a tvrdý povrch. Sousledné frézování se používá především pro obrábění měkkých a houževnatých materiálů. Výkon bývá o 20 až 30% vyšší než u nesousledného frézování při stejné trvanlivosti nástroje.

15 Použité zdroje:  DOBROSLAV NĚMEC A KOLEKTIV. Strojírenská technologie III.: Strojní obrábění. Praha 1982. Praha: SNTL, 1982. ISBN 04-207-82.  JAROSLAV ŘASA. VLADIMÍR GABRIEL. Strojírenská technologie III. - 1. díl: Metody, stroje a nástroje pro obrábění. 2000. vyd. Praha: Scientia, 2000. ISBN 80-7183-207-3.

16 Použité zdroje: [1] - DOBROSLAV NĚMEC A KOLEKTIV. Strojírenská technologie III.: Strojní obrábění. Praha: SNTL, 1982. [2,3] - DOBROSLAV NĚMEC A KOLEKTIV. Strojírenská technologie III.: Strojní obrábění. Praha: SNTL, 1982. [4] - DOBROSLAV NĚMEC A KOLEKTIV. Strojírenská technologie III.: Strojní obrábění. Praha: SNTL, 1982. [5] - DOBROSLAV NĚMEC A KOLEKTIV. Strojírenská technologie III.: Strojní obrábění. Praha: SNTL, 1982.


Stáhnout ppt "STROJÍRENSKÁ TECHNOLOGIE strojní obrábění 1 – frézování (podstata metody, základní rozdělení)"

Podobné prezentace


Reklamy Google