Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Stavebnicové jednoúčelové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Stavebnicové jednoúčelové."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Stavebnicové jednoúčelové obráběcí stroje Ročník:2. Datum vytvoření:listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.2.07.STR Anotace: Strojní obrábění, stavebnicové jednoúčelové obráběcí stroje, složení, s podávacím pohybem obrobku. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání..

2 Stavebnicové jednoúčelové obráběcí stroje Využívají výhod jednoúčelových obráběcích strojů a odstraňují jejich nevýhody použitím typizovaných a normalizovaných konstrukčních skupin – tzv. typových modulů doplněných speciálními konstrukčními skupinami. Zde lze již počítat s určitou mírou pružnosti a přizpůsobivosti změněným výrobním podmínkám.

3 Hlavní hlediska při volbě druhu stavebnicového obráběcího stroje -velikost obrobku -velikost výrobních sérií a jejich četnost -počet operací prováděných na jedno upnutí -požadovaný druh operací obrábění -převažující směry obrábění (horizontální, vertikální) -nároky na přesnost rozměrů a tvarů -požadovaná míra automatizace

4 -převažující směry obrábění (horizontální, vertikální) -nároky na přesnost rozměrů a tvarů -požadovaná míra automatizace Hlavní hlediska při volbě druhu stavebnicového obráběcího stroje

5 Základní skupiny pohybu obrobku mezi polohami pro provádění jednotlivých operací Stavebnicové jednoúčelové obráběcí stroje bez podávacího pohybu obrobku Obrobek je upnut do nepohyblivého upínacího přípravku na pevném stole a je v této poloze obráběn z několika stran současně. Stroje se pak dělí na: jednostranné, dvoustranné, třístranné, vícestranné.

6 Stavebnicové jednoúčelové obráběcí stroje s podávacím pohybem obrobku Obrobek je dopravován (podáván) z jedné pracovní polohy do následující. Podle tvaru dráhy podávacího pohybu se jedná o stroje s podávacím pohybem:  po kruhové dráze,  po přímočaré dráze,  s průchozím pohybem obrobku.

7 Složení stavebnicového jednoúčelového obráběcího stroje -Spodní stavba - tvoří rám a pracovní prostor stroje -Polohovací jednotky - umožňují polohování a pohyby obrobku

8 Pracovní jednotky Realizují polohování a pohyby obrobku. Přídavné jednotky Zajišťují přívod elektrické energie, ovládání stroje, např. mechanizaci a automatizaci. Složení stavebnicového jednoúčelového obráběcího stroje

9 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse  Pojem stavebnicové jednoúčelové obráběcí stroje Využívají výhod jednoúčelových obráběcích strojů a odstraňují jejich nevýhody použitím typizovaných a normalizovaných konstrukčních skupin – tzv. typových modulů doplněných speciálními konstrukčními skupinami.  Složení stavebnicového jednoúčelového obráběcího stroje Spodní stavba, polohovací jednotky, pracovní jednotky, přídavné jednotky.

10 Použité zdroje: ŘASA, Jaroslav, Přemysl POKORNÝ a Vladimír GABRIEL. Strojírenská technologie 3. 2. vyd. Praha: Scientia, 2001, 221 s. ISBN 80-7183-227-8.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Stavebnicové jednoúčelové."

Podobné prezentace


Reklamy Google