Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jemné obrábění Ročník:2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jemné obrábění Ročník:2."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jemné obrábění Ročník:2. Datum vytvoření:listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.2.03.STR Anotace: Jemné obrábění, lapování kruhových děr,, lapování rovinných ploch, honování. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2 Základy jemného obrábění Použití - pro jemné obrábění automobilových konstrukčních dílů, lze tím dosáhnout následujících vlastností: menší drsnost, dobré kluzné vlastnosti, vysoká rozměrová, tvarová a polohová přesnost. Při jemném obrábění se pracuje s velmi malými posuvy a malou hloubkou řezu.

3 Metody jemného obrábění Lapování - jemné třískové obrábění volným brusivem, jehož zrna představují geometricky neurčité břity. Pohyb zrn zajišťuje lapovací nástroj.

4 Lapování kruhových děr a rovinné lapování Lapování kruhových děr Při něm se k sobě lícují dva konstrukční díly s nejmenší vůlí, např. prvky vstřikovacího čerpadla, prvky trysek, ovládací ventily, automatické převodovky. Konstrukční díly se užívají vždy jen v páru.

5 Rovinné lapování Jemné obrábění ploch konstrukčních dílů, tak jemné, aby díly bez dalšího těsnění těsnily.

6 Honování Jemné třískové obrábění vázaným brousícím nástrojem s geometricky neurčitými břity. Honují se např. hlavní brzdové válce, brzdové válečky kol, vačkové hřídele, válce motoru.

7 Při honování válce motoru vznikají rotačním a zdvihovým pohybem honovacího nástroje křížové stopy. Tím se zlepšuje přilnavost oleje na stěnách válce.

8 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse  Pojem lapování Jemné třískové obrábění volným brusivem, jehož zrna představují geometricky neurčité břity. Pohyb zrn zajišťuje lapovací nástroj.  Pojem honování Jemné třískové obrábění vázaným brousícím nástrojem s geometricky neurčitými břity.

9 Použité zdroje: HLUCHÝ, Miroslav, Jan KOLOUCH a Rudolf PAŇÁK. Strojírenská technologie 2. 1., upr. vyd. Praha: Scientia, 2001, 316 s. ISBN 80-7183-244-8. GSCHEIDLE, Rolf, a kolektiv. Příručka pro automechanika. 3. přeprac. vyd. /. Překlad Iva Michňová, Zdeněk Michňa, Jiří Handlíř. Praha: Europa - Sobotáles, 2007, 685 s. ISBN 978-80-86706-17-7.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Jemné obrábění Ročník:2."

Podobné prezentace


Reklamy Google