Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VIKEV HUŇATÁ (Vicia villosa Roth.). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá2 Hospodářský význam vikve huňaté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VIKEV HUŇATÁ (Vicia villosa Roth.). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá2 Hospodářský význam vikve huňaté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve."— Transkript prezentace:

1 VIKEV HUŇATÁ (Vicia villosa Roth.)

2 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá2 Hospodářský význam vikve huňaté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve – vikev panonská a vikev huňatá a jeden druh jarní vikve – vikev setá.  Vikve se využívají ke krmným účelům na zelenou hmotu, siláž nebo senáž.  Na semeno se pěstují zejména pro osivo.  Vikve se většinou pěstují ve směskách s obilninami jako podpůrnými rostlinami.

3 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá3 Biologická charakteristika vikve huňaté  Je to jednoletá rostlina.  Má hluboký bohatě větvený kůlový kořen.  Vysoká je přes 2 m.  Má slabou, silně poléhavou lodyhu.  Listy jsou elipsovité zakončené hrotem.  Květenství je modrofialové, složené až ze 30 květů.  Plodem je lusk s černými nebo žlutohnědými semeny.

4 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá4 Biologická charakteristika vikve huňaté

5 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá5 Biologická charakteristika vikve huňaté

6 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá6 Nároky na prostředí vikve huňaté  Vikev je nenáročná.  Je zimovzdorná.  Na vláhu je trochu náročnější.  Půdy vyžaduje střední až těžší, snáší i písčité půdy.

7 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá7 Výživa a hnojení vikve huňaté Hnojení dusíkem  Hnojivo aplikujeme před setím v dávce 30–40 kg N/ha. Hnojení fosforem  Hnojení provádíme na podzim v dávce 50-70 kg P 2 O 5 /ha. Hnojení draslíkem  Aplikaci provádíme na podzim v dávce 70–90 kg K 2 O /ha.

8 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá8 Setí vikve huňaté  Výsevek činí 70–80 kg/ha.  Termín setí je polovina září.  Šířka řádků činí 12,5-15 cm.  Hloubka setí je 3–4 cm.

9 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá9 Sklizeň vikve huňaté  Hektarový výnos semen je 1–1,5 t/ha.  Výnos slámy bývá 2,5–3,5 t/ha.  Sklizeň se provádí obvyklým způsobem.

10 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá10 Opakování  Jakou lodyhu má vikev huňatá?  Vysvětlete význam pěstování vikve huňaté.  Popište technologii setí u vikve.  Jakého hektarového výnosu dosahujeme u vikve huňaté?

11 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá11 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "VIKEV HUŇATÁ (Vicia villosa Roth.). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev huňatá2 Hospodářský význam vikve huňaté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve."

Podobné prezentace


Reklamy Google