Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Montáže a opravy Tematická oblast:Montáže Téma:Nářadí a pomůcky při montáži Ročník:2. Datum vytvoření:prosinec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Montáže a opravy Tematická oblast:Montáže Téma:Nářadí a pomůcky při montáži Ročník:2. Datum vytvoření:prosinec."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Montáže a opravy Tematická oblast:Montáže Téma:Nářadí a pomůcky při montáži Ročník:2. Datum vytvoření:prosinec 2013 Název:VY_32_INOVACE_14.2.07.STR Anotace: Montáže a opravy, nářadí a pomůcky při montáži, montážní pomůcky. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2 Výčet montážních činností s pomocí nástrojů a strojů Jednotlivé montážní činnosti lze realizovat s různým stupněm mechanizace a automatizace, tj. od ručního až po strojní provádění jednotlivých montážních činností.

3 Čištění součásti a dílů Provádí se: chemicky (oplachování vodními roztoky solí, technickým benzinem atd.) mechanicky (ofukování stlačeným vzduchem, mechanickými kartáči) případně v čistící stanici

4 Úprava ploch, tvaru a rozměru součásti Provádí se pouze u kusové montáže. Součásti se případně upravují: rovnáním (ruční, hydraulické, pneumatické lisy, plamenem) ohýbáním (mechanické, hydraulické ohýbačky, ohýbací přípravky)

5 řezáním (ruční, elektrické pily) sekáním (ruční, elektrické, pneumatické sekáče) stříháním (ruční, mechanizované, elektrické nůžky) pilováním (ruční, elektrické pilníky), zaškrabáváním (ruční, elektrické, mechanické škrabáky) vrtáním (elektrické, přenosné vrtačky) řezáním závitu (ručně, závitořezy) broušením (elektrické, pneumatické brusky) Úprava ploch, tvaru a rozměru součásti

6 Vyvažování rotačních součástí Je nutné pro klidný chod stroje. Provádí se: statické vyvažování (váhy, vyvažovací pravítka) dynamické vyvažování (na vyvažovacích strojích) Šroubování ruční šroubování (šroubováky, šroubové a maticové klíče, momentové klíče) strojní šroubování (pneumatické, elektrické momentové nebo rázové šroubováky, přenosné utahováky)

7 Lisování Podle charakteru deformace se používá: lisování podélné (ruční hydraulické lisy) lisování příčné (ohřevem v plynových, elektrických pecích) Nýtování Dělí se podle způsobu provedení ruční (pneumatická kladiva, nýtovací kleště) strojní (nýtovací lisy, poloautomaty, automaty)

8 Svařování Při montážích se používá nejvíce svařování: el. obloukem s obalenou elektrodou plamenem v ochranné atmosféře bodové svařování

9 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse Nástroje pro šroubování Ruční šroubování (šroubováky, šroubové a maticové klíče, momentové klíče), strojní šroubování (pneumatické, elektrické momentové nebo rázové šroubováky, přenosné utahováky).

10 Použité zdroje: ŘASA, Jaroslav, Václav HANĚK a Jindřich KAFKA. Strojírenská technologie 4: Návrhy nástrojů, přípravků a měřidel. Zásady montáže. 1. vyd. Praha: Scientia, 2003. ISBN 80-7183-284-7.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Montáže a opravy Tematická oblast:Montáže Téma:Nářadí a pomůcky při montáži Ročník:2. Datum vytvoření:prosinec."

Podobné prezentace


Reklamy Google