Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TRITIKALE (Triticosecale). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale2 Hospodářský význam tritikale  Tritikale je nový druh syntetické obilniny, který vznikl.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TRITIKALE (Triticosecale). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale2 Hospodářský význam tritikale  Tritikale je nový druh syntetické obilniny, který vznikl."— Transkript prezentace:

1 TRITIKALE (Triticosecale)

2 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale2 Hospodářský význam tritikale  Tritikale je nový druh syntetické obilniny, který vznikl hybridizací pšenice se žitem.  Tritikale se využívá především ke krmení – zrno, zelená hmota, siláž.  V Kanadě se pěstuje pro výrobu whisky.

3 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale3 Biologické vlastnosti tritikale  Je to jednoletá rostlina.  Je ozimého i jarního charakteru.  Tritikale je samosprašné i cizosprašné, anemofilní.  Odnožuje převážně na podzim.  V praxi má hlavní význam ozimé tritikale.  Kořeny jsou bohaté.  Květenství je osinatý klas.  Zrno je nahé zelenkavé a tvarem připomíná žito.

4 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale4 Biologické vlastnosti tritikale

5 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale5 Nároky na prostředí tritikale  Pěstuje se v nižších i podhorských oblastech.  Klíčí při teplotě 2–3 °C a je dosti mrazuvzdorné.  Pěstuje se i na lehčích půdách než žito.  Optimální pH je 5–7.  V osevním postupu má větší tolerantnost k horším předplodinám.  Za nejlepší předplodiny lze považovat olejniny, luskoviny, brambory.  Může se pěstovat i po obilnině.

6 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale6 Nároky na prostředí tritikale

7 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale7 Výživa a hnojení tritikale Hnojení dusíkem:  Celková dávka dusíku se pohybuje kolem 80–120 kg/ha.  60 % připadá na regenerační dávku a 40 % na produkční dávku.  Při regeneračním hnojení aplikujeme ledky a při produkčním hnojení DAM. Hnojení fosforem a draslíkem:  Stejné jako u žita.

8 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale8 Příprava půdy pro tritikale   Příprava je stejná jako u ostatních obilnin.   Máme dva způsoby přípravy půdy: a) a)Tradiční způsob přípravy půdy – nejprve provedeme podmítku po předplodině, poté za 3 týdny ořeme a před setím smykujeme, vláčíme a válíme. b) b)Minimální zpracování půdy – můžeme buďto provádět setí do hrubé brázdy pomocí secí kombinace nebo udělat přímé setí do nezpracované půdy pomocí speciálního stroje.

9 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale9 Příprava půdy pro tritikale

10 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale10 Setí tritikale  K setí se používá osivo které je namořeno.  Termín setí je od 15. 9.–10. 10.  Šířka řádků 12,5–15 cm.  Hloubka setí 3–4 cm.  Výsevek na zrno 3,5–5 MKS a na zeleno 5–5,5 MKS, čili 180–230 kg.  Tritikale sejeme běžnými secími stroji nebo secí kombinací.

11 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale11 Ošetřování porostu tritikale  Ošetřování je podobné jako u ozimého žita.  Na podzim po zasetí se doporučuje pozemek zavláčet a v případě sucha i uválet rýhovanými válci.  Aplikace herbicidů.  Na podzim a na jaře lze aplikovat morforegulátory.  Na jaře po přezimování se porosty tritikale přiválí těžkým válcem a přihnojí ledkem – regenerační přihnojení.

12 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale12 Ošetřování porostu tritikale  Provláčení je potřebné jen k odstranění houbových povlaků u porostů poškozených plísní sněžnou.  Na jaře lze aplikovat herbicidy.  V průběhu vegetace se podle potřeby používají fungicidy a insekticidy.

13 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale13 Sklizeň tritikale  Tritikale má sklon k porůstání, a proto je třeba sklízet včas.  Sklizeň provádíme sklízecími mlátičkami.  Výnosy zrna se pohybují kolem 4,5–7 t/ha.

14 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale14 Opakování  Stručně popište biolo- gickou charakteristiku tritikale.  Jak se rozděluje celková dávka dusíku?  Které mechanické ošetřování se uplatňuje u tritikale?  Popište,co vidíte na obrázku.

15 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale15 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "TRITIKALE (Triticosecale). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Tritikale2 Hospodářský význam tritikale  Tritikale je nový druh syntetické obilniny, který vznikl."

Podobné prezentace


Reklamy Google