Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŘEPKA OLEJKA (Brassica napus). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka2 Hospodářský význam řepky olejky  V ČR je to hlavní olejnina.  Uplatňuje se jako.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŘEPKA OLEJKA (Brassica napus). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka2 Hospodářský význam řepky olejky  V ČR je to hlavní olejnina.  Uplatňuje se jako."— Transkript prezentace:

1 ŘEPKA OLEJKA (Brassica napus)

2 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka2 Hospodářský význam řepky olejky  V ČR je to hlavní olejnina.  Uplatňuje se jako surovina pro získávání kvalitního potravinářského oleje, pro který se používají odrůdy dvounulové a s nízkým obsahem kyseliny erukové.  Dále se uplatňuje v olejochemickém průmyslu pro výrobu bionafty, mazacích olejů, hydraulických olejů, fermeží, pracích prostředků, kosmetických přípravků a v gumárenském průmyslu.

3 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka3 Hospodářský význam řepky olejky  Výlisky a šrot z řepkových semen jsou velmi dobrou složkou krmiv.  Celkově působí jako zlepšující plodina v osevním postupu.

4 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka4 Biologická charakteristika řepky olejky  Je to jednoletá rostlina, cizosprašná a medonosná.  Patří do čeledi brukvovitých.  Má ozimou i jarní formu.  Kořen je vřetenovitý.  Na podzim vytváří listovou růžici.  Stonek je vzpřímený a oválný s bočními lodyhami.  Listy jsou lyrovité a na rubu chlupaté.  Květy má žluté a uspořádané do řídkého hroznu.  Kvete postupně.

5 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka5  Plodem jsou šešule.  Semena jsou kulovitá šedočerná až fialověhnědá a lesklá.  Hmotnost tisíce semen (HTS) činí 3,8–5,8 g.  Obsah oleje v semeni je 45–49 %.  Mezi výnosové prvky patří: počet rostlin na ploše, počet šešulí na rostlině, počet semen v šešuli a HTS. Biologická charakteristika řepky olejky

6 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka6 Biologická charakteristika řepky olejky

7 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka7 Biologická charakteristika řepky olejky

8 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka8 Nároky na prostředí řepky olejky  Řepce vyhovují bramborářské výrobní oblasti s ročními srážkami 500–700 mm a teplotou 6,5–8,5 °C.  V podzimním období vytváří kulový kořen a listovou růžici.  Během zimy jsou výhodnější mírnější teploty (vydrží až –20 °C).  Škodlivé je vyzimování rostlin v předjaří.  Nejlépe jí vyhovují hluboké hlinité půdy s dostatkem humusu, Ca, Mg a pH 6–6,5.

9 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka9  Nevhodné jsou půdy těžké, hrudovité a obtížně zpracovatelné.  V osevním postupu má velmi dobrou předplodinovou hodnotu.  Maximální zastoupení v osevním postupu činí 12,5 %.  Časový odstup od předchozí řepky by měl být 4 roky.  Za nejlepší předplodiny považujeme rané brambory, luskoviny, obilniny.  Po řepce volíme ozimé obilniny. Nároky na prostředí řepky olejky

10 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka10 Nároky na prostředí řepky olejky

11 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka11 Výživa a hnojení řepky olejky  Patří k nejnáročnějším plodinám. Organické hnojení:  Z organického hnojení je nejvhodnější použití chlévského hnoje k předplodině nebo lze použít kejdu.  Organické hnojení se aplikuje v dávce 40 t/ha. Hnojení dusíkem:  Při hnojení dusíkem obecně platí, že 20–25 % celkové dávky dusíku přijme do nástupu zimy, 60–65 % do začátku kvetení na jaře a 10 % do konce kvetení a zrání.

12 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka12 Jarní dávka dusíku se rozděluje následovně:  V době regenerace kořenového systému (začátkem března) v dávce 40–50 kg/ha ledku amonného s Ca.  V období tvorby biomasy v dávce 60–70 kg/ha v podobě DAMU 390 nebo ledku amonného s Ca se současnou aplikací přípravků proti blýskáčku řepkovému.  Ve fázi žlutých poupat v dávce 20 – 30 kg/ha za použití hnojiv DAMU 390 a ledku amonného. Výživa a hnojení řepky olejky

13 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka13 Hnojení fosforem a draslíkem:  Orientuje se podle aktuálního zjištění obsahu živin v půdě. Hnojení stopovými prvky a sírou:  Významné postavení zaujímá bór, na nějž citlivě reagují.  Bór aplikujeme v dávce 0,5 kg/ha na podzim a na jaře.  Zvláštní postavení má síra, ale vzhledem ke spadu síry v emisích není potřeba doplňování do půdy. Výživa a hnojení řepky olejky

14 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka14 Příprava půdy pro řepku olejku  Uplatňujeme dva základní způsoby zpracování půdy a to: Tradiční příprava půdy  Zahrnuje podmítku na 10 cm.  Dále ošetření podmítky vláčením či válením, pak rozmetání průmyslových hnojiv a hnoje.  Poté následuje seťová orba na 20 cm spojená s drobícím zařízením a smykem.  Nakonec se před setím provede zapravení herbicidů a předseťová příprava půdy a setí.

15 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka15 Minimalizace  Výsev do podmítky – znamená rozmetání průmyslových hnojiv a pak hnoje, dále povrchové zpracování půdy (podmítacím pluhem), válení a výsev.  Bezorebné setí – znamená nutnost použití speciálních secích strojů. Příprava půdy pro řepku olejku

16 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka16 Příprava půdy pro řepku olejku

17 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka17 Setí řepky olejky  Používáme osivo uznané a přezkoušené.  Termín setí je do konce srpna.  Výsevek se pohybuje v rozmezí 4–7 kg/ha.  Hloubka setí je 1,5–2 cm.  Rozteč řádků činí nejčastěji 10,5–15 cm.  Při setí se zakládají kolejové řádky pro zlepšení aplikace chemických přípravků a hnojiv.

18 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka18 Setí řepky olejky

19 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka19 Ošetřování porostu řepky olejky  Provádíme chemické a mechanické ošetřování. Mechanické ošetřování  Provádíme vláčení a válení po zasetí.  Prosvětlování porostu na podzim.  Provzdušňování na jaře jen výjimečně. Chemické ošetřování.  Provádíme ošetřování proti plevelům a blýskáčkům řepkovým.

20 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka20 Ošetřování porostu řepky olejky  Na jaře provádíme inventarizaci stavu porostu po přezimování.  Kritický stav je při snížení počtu rostlin o 30–50 %.  Tloušťka kořenového krčku by se měla pohybovat kolem 8 mm.

21 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka21 Ošetřování porostu řepky olejky

22 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka22 Sklizeň řepky olejky  Sklizeň probíhá přímo sklízecí mlátičkou.  Před samotnou sklizní se většinou provádí desikace.  Desikuje se když je 70 % šešulí žlutých asi 4–5 dnů před sklizní.  Výnos řepky olejky se pohybuje kolem 2–3,5 t/ha.  Sklízí se v červenci.  Po sklizni je třeba provést čištění a sušení na vlhkost 8 %, protože semena obsahují olej.

23 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka23 Sklizeň řepky olejky

24 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka24 Opakování  Vysvětlete hospodářský význam řepky.  Uveďte tradiční zpracování půdy pro řepku.  Vysvětlete pojem desikace před sklizní.  Co se nachází na obrázku?

25 SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka25 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "ŘEPKA OLEJKA (Brassica napus). SOŠS a SOU KadaňOlejniny - Řepka olejka2 Hospodářský význam řepky olejky  V ČR je to hlavní olejnina.  Uplatňuje se jako."

Podobné prezentace


Reklamy Google