Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_M-Ge 7.,8.13 Tětiva kružnice Anotace: Prezentace znázorní žákům vlastnosti tětivy kružnice. Využití Pythagorovy věty k výpočtům. Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_M-Ge 7.,8.13 Tětiva kružnice Anotace: Prezentace znázorní žákům vlastnosti tětivy kružnice. Využití Pythagorovy věty k výpočtům. Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_M-Ge 7.,8.13 Tětiva kružnice Anotace: Prezentace znázorní žákům vlastnosti tětivy kružnice. Využití Pythagorovy věty k výpočtům. Vzdělávací oblast: Matematika Autor: Mgr. Robert Kecskés Jazyk: Český Očekávaný výstup: Využívá pojem množina všech bodů dané vlastnosti k charakteristice útvaru a k řešení polohových konstrukčních úloh. Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák Stupeň a typ vzdělávání: Druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Školní rok 2012-2013 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: Osmý ročník základní školy

2 Tětiva kružnice Připomeneme si případy: p k k p k p SEČNA Přímka p je sečna kružnice k. TEČNA Přímka p je tečna kružnice k. VNĚJŠÍ PŘÍMKA Přímka p je vnější přímka kružnice k.

3 Tětiva kružnice k Tětiva kružnice je úsečka, jejíž krajní body leží na kružnici. B A + S r d Tětivy: AB; CD … Pokud prochází tětiva středem kružnice, jedná se o průměr kružnice. C D V našem případě tětiva CD.

4 Tětiva kružnice VLASTNOSTI TĚTIVY k Tětiva kružnice je úsečka, jejíž krajní body leží na kružnici. B A + S x r Vzdálenost tětivy od středu kružnice S označíme x. P Vznikne nám pravoúhlý trojúhelník SPB. Vzdálenost bodu P od bodu B označíme y. y Platí, že bod P je střed tětivy AB. V pravoúhlém trojúhelníku platí věta …Pythagorova.

5 Tětiva kružnice VLASTNOSTI TĚTIVY k Z pravoúhlého trojúhelníku můžeme vypočítat: B A + S x r P y 1) x - vzdálenost tětivy od středu kružnice 2) y – délku poloviny tětivy AB 3) r – poloměr kružnice

6 Tětiva kružnice VÝPOČTY k B A + S x r P y x 2 = r 2 - y 2 y 2 = r 2 - x 2 r 2 = x 2 + y 2 1. VZDÁLENOST STŘEDU KRUŽNICE OD TĚTIVY 2. POLOVINA DÉLKY TĚTIVY 3. POLOMĚR KRUŽNICE


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_M-Ge 7.,8.13 Tětiva kružnice Anotace: Prezentace znázorní žákům vlastnosti tětivy kružnice. Využití Pythagorovy věty k výpočtům. Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google