Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kružnice a přímka Vzájemná poloha kružnice a přímky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kružnice a přímka Vzájemná poloha kružnice a přímky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 Kružnice a přímka Vzájemná poloha kružnice a přímky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Načrtněte si kružnici k(S; r) a přímku. Jaké možné polohy přímky vzhledem ke kružnici mohou nastat? S r k T p n t D C

3 Nastanou tyto případy: Přímka n nemá s kružnicí k žádný společný bod. Přímka t má s kružnicí k jeden společný bod. Přímka p má s kružnicí k dva společné body.

4 Vnější přímka kružnice Vzdálenost středu kružnice S od přímky n je větší než poloměr kružnice. S r k n l l > r n  k = .

5 Tečna Vzdálenost středu kružnice S od přímky t je rovna poloměru kružnice. S r k t l l = r t  k =  T . T Bod T – bod dotyku.

6 Sečna Vzdálenost středu kružnice S od přímky p je menší než poloměr kružnice. S r k p l l < r p  k =  C, D . D C C, D – průsečíky sečny s kružnicí úsečka CD – tětiva


Stáhnout ppt "Kružnice a přímka Vzájemná poloha kružnice a přímky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google