Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Základní konstrukce Sestrojení úhlu o velikosti 60° pomocí kružítka.

2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel - definice Úhel je část roviny určená dvěma polopřímkami ležícími v této rovině se společným počátkem.

3 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel - definice Každé dvě polopřímky vymezují v rovině ne jeden, ale rovnou dva úhly. Součet jejich velikostí je vždy 360°.

4 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel – základní pojmy Polopřímky, které vymezují úhel v rovině, se nazývají ramena úhlu, společný počáteční bod polopřímek se nazývá vrchol úhlu.

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel – jak sestrojit úhel dané velikosti K sestrojení úhlu dané velikosti se používá úhloměr. Ukážeme si, jak se s jeho pomocí sestrojit úhel o velikosti 60°. VB A Základní úhly se však dají narýsovat i pomocí kružítka. Naučíme se nyní pomocí kružítka narýsovat právě úhel o velikosti 60°.  AVB  = 60°

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel – konstrukce úhlu o velikosti 60°pomocí kružítka 1.) Začneme přímkou p a bodem V, který na ní leží (vrchol budoucího úhlu). p V

7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel – konstrukce úhlu o velikosti 60°pomocí kružítka 2.) Pokračovat budeme obloukem kružnice z bodu V, čímž vznikne bod B (průsečík oblouku s přímkou p). p V B

8 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel – konstrukce úhlu o velikosti 60°pomocí kružítka 3.) Následuje sestrojení oblouku kružnice stejné velikosti z bodu B (tzn. o stejném poloměru jako oblouk z bodu V). Vznikne tak bod A (průsečík oblouků). p V B A

9 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úhel – konstrukce úhlu o velikosti 60°pomocí kružítka 4.) Na závěr sestrojíme polopřímku VA (tzn. rameno úhlu). p V B A Sestrojili jsme úhel AVB o velikosti 60°. 60°

10 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Tak ještě jednou se zápisem konstrukce 3. k; k(V; r) 5. l; l(B; r) 6. A; A  k  l 7.  VA;  AVB 1. Dána přímka p p 2. V; V  p V k 4. B; B  p  k B l A

11 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad: Narýsuj rovnostranný trojúhelník ABC se stranou o délce 6 cm. Základem pro konstrukci tohoto trojúhelníku je znalost vlastností rovnostranného trojúhelníku. Konkrétně toho, že všechny úhly jsou shodné, o velikosti 60°. A ty už umíme narýsovat pomocí kružítka. Konstruovat budeme podle věty usu.

12 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Na závěr tedy ještě jednou krok za krokem. Konstrukce úhlu o velikosti 60° pomocí kružítka.


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google