Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bezkyslíkaté kyseliny. Co dokáže kyselina? Mosaz Vyčistit mosazný nebo měděný předmět kyselina dusičná voda.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bezkyslíkaté kyseliny. Co dokáže kyselina? Mosaz Vyčistit mosazný nebo měděný předmět kyselina dusičná voda."— Transkript prezentace:

1 Bezkyslíkaté kyseliny

2 Co dokáže kyselina? Mosaz Vyčistit mosazný nebo měděný předmět kyselina dusičná voda

3 Úkol 1: Co už znáš o kyselinách: a/ Doplň text: Kyseliny jsou většinou tříprvkové sloučeniny …… kyslíku a vodíku. Jen málo kyselin je dvouprvkových, složených z …… a ……. b/ Vyber ze sloučenin kyseliny: Fe(OH) 3, HCl, NaOH, K 2 O, SCl 4, PbS, AlCl 3, H 2 O, HClO 3, Ca(OH) 2, HIO 4, H 3 PO 4.

4 Řešení úkolu 1 a/ Kyseliny jsou většinou tříprvkové sloučeniny nekovu, kyslíku a vodíku. Jen málo kyselin je dvouprvkových, složených z nekovu a vodíku. b/ HCl, HClO 3, HIO 4, H 3 PO 4

5 Bezkyslíkaté kyseliny + → Jsou dvouprvkové sloučeniny nekovu (nejčastěji halogenu nebo síry) a vodíku. Halogeny a síra se dobře slučují s vodíkem za vzniku halogenovodíků a sulfanu, které se rozpouští ve vodě na kyseliny. Úkol 2: Podle obrázku napiš rovnici slučování chlóru s vodíkem: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commo ns/thumb/8/87/Chlorine-3D-vdW.png http://upload.wikimedia.org/wi kipedia/commons/thumb/2/20 /Hydride.png http://upload.wikimedi a.org/wikipedia/comm ons/thumb1/Hydroge n-chloride-3D- vdW.png

6 Řešení úkolu 2 Cl 2 + H 2 → 2 HCl

7 Halogenovodíkové kyseliny Úkol 3: Podle obrázků doplň text: Mezi halogenovodíkové kyseliny patří kyselina ………….,.............., …………. a …………. Kyseliny dokazujeme indikátorem …….. nebo univerzálním …………. papírkem. http://upload.wikimedia.org/wikip edia/commons/thumb/d/da/Hydr ochloric_acid_01.jpg/76px- http://upload.wikimedia.org/wikipedia/com mons/thumb/f/f4/Hydrogen-iodide-3D- vdW.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ commons/thumb/7/70/Hydrogen- bromide-3D-vdW.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/com mons/thumb/5/59/Hydrogen-fluoride-3D- vdW.png H F H Br H I

8 Řešení úkolu 3 Úkol 3: Podle obrázků doplň text: Mezi halogenovodíkové kyseliny patří kyselina chlorovodíková, fluorovodíková, bromovodíková a jodovodíková. Kyseliny dokazujeme indikátorem lakmusem nebo univerzálním indikátorovým papírkem.

9 Ionizace kyselin, bezpečnost při práci s kyselinami Kyseliny se ve vodném roztoku štěpí (ionizují) na ionty vodíku a zbytku kyseliny (HCl → H + + Cl - ). Vodíkové kationty způsobují kyselost kyselin. Kyseliny jsou žíraviny a při práci s nimi musíme používat ochranný oděv a gumové rukavice. Úkol 4: Jak postupujeme při ředění kyselin? Jaká je první pomoc při zasažení kyselinou?

10 Řešení úkolu 4: Při ředění kyselin naléváme kyselinu do vody, nikdy naopak. Při zasažení kyselinou omýváme postižené místo proudem studené vody.

11 Vlastnosti kyseliny chlorovodíkové Úkol 5: Doplň podle obrázků a videoklipu chybějící slova: Kyselina chlorovodíková se prodává v obchodě (2) pod názvem ….. jako 37% roztok. Na vzduchu …. a navlhčený modrý lakmusový papírek (3)……... Reaguje se Zn (1) za vzniku ……. Roztoky kyselin vedou ………. proud (4). V lidském ……. je její 0,3% roztok, kde pomáhá při……. potravy. Reakce zinku s HCl 12 3 4 Elektrolýza roztoku HCl

12 Řešení úkolu 5: Solná, dýmá, zčervená, vodíku, elektrický, žaludku, trávení.

13 Veškeré použité obrázky a videoklip pochází z vikimedia commons nebo z vlastních zdrojů. mgr. Vaněk Vlastimil, autor


Stáhnout ppt "Bezkyslíkaté kyseliny. Co dokáže kyselina? Mosaz Vyčistit mosazný nebo měděný předmět kyselina dusičná voda."

Podobné prezentace


Reklamy Google