Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stopník přímky - P P=P 1 Stopník je průsečík přímky s průmětnou. z a Spojnice bodů P 1 a A 1 je půdorys přímky a ( značíme jej a 1 ). a1a1 Bod P je půdorysný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stopník přímky - P P=P 1 Stopník je průsečík přímky s průmětnou. z a Spojnice bodů P 1 a A 1 je půdorys přímky a ( značíme jej a 1 ). a1a1 Bod P je půdorysný."— Transkript prezentace:

1 Stopník přímky - P P=P 1 Stopník je průsečík přímky s průmětnou. z a Spojnice bodů P 1 a A 1 je půdorys přímky a ( značíme jej a 1 ). a1a1 Bod P je půdorysný stopník. A A 1 (z A ) Ivana Kuntová x y π Otázka: Jakou zetovou kótu má bod P ? z P = 0

2 Stopník přímky - P Přímka rovnoběžná s půdorysnou ( tzv. horizontální přímka ) nemá vlastní stopník. a1a1 A 1 ( 4 ) B 1 ( 4 ) Není-li přímka s půdorysnou rovnoběžná, sklopíme přímku do půdorysny a stopník P určíme jako P = a ∩ π = a ∩ a 1. Ivana Kuntová a1a1 A 1 ( 4 ) B 1 ( 1 ) (A) (B) (a) P1P1 Sklopená přímka by byla rovnoběžná s půdorysem dané přímky P ∞

3 Stopník přímky Není-li přímka s půdorysnou rovnoběžná, sklopíme přímku do půdorysny a stopník P = a ∩ π = a ∩ a 1. Ivana Kuntová a1a1 A 1 ( 4 ) B 1 ( -1 ) (A) (B) (a) P1P1 Pozn.: Zároveň jsme určili i odchylku ω přímky a od průmětny. Je to velikost úhlu, který svírají přímky a 1 a (a)


Stáhnout ppt "Stopník přímky - P P=P 1 Stopník je průsečík přímky s průmětnou. z a Spojnice bodů P 1 a A 1 je půdorys přímky a ( značíme jej a 1 ). a1a1 Bod P je půdorysný."

Podobné prezentace


Reklamy Google