Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ÚHLOPŘÍČKY ČTVERCE A OBDÉLNÍKA pro 4. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Eva Flíčková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ÚHLOPŘÍČKY ČTVERCE A OBDÉLNÍKA pro 4. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Eva Flíčková."— Transkript prezentace:

1

2 ÚHLOPŘÍČKY ČTVERCE A OBDÉLNÍKA pro 4. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Eva Flíčková.

3 Anotace:Prezentace seznamuje žáky s pojmem úhlopříčka čtverce a obdélníka, s pojmem pravoúhlý trojúhelník, odvěsny a přepona trojúhelníka. Autor:Mgr. Eva Flíčková Jazyk:čeština Datum:10/2013 Vzdělávací obor:Matematika a její aplikace Tematický okruh:Geometrie v rovině a v prostoru Očekávaný výstup: znázorní základní rovinné útvary, užívá jednoduché konstrukce Klíčová slova: čtverec, obdélník,vrcholy, úhlopříčka, trojúhelník, pravý úhel, odvěsna, přepona Druh učebního materiálu: prezentace Druh interaktivity:aktivita Cílová skupina: žák 4. ročníku Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání – první stupeň – druhé období

4 Podíváte-li se na pyramidu shora, např. z letadla, uvidíte geometrický útvar. Tušíte jaký? Poznáte ho? obr. 1

5 Tak takhle vypadá pyramida shora. Poznali jste ČTVEREC? Označíme si jeho vrcholy EFGH. E F G H

6 V tomto čtverci EFGH jsou sestrojeny úsečky EG a FH. Tyto úsečky se nazývají E F H G úhlopříčky čtverce

7 Úhlopříčky má i obdélník. V obdélníku ABCD pojmenuj úsečky, které jsou jeho úhlopříčkami. A B D C Úhlopříčky obdélníku jsou AC, BD.

8 Když přeložíme čtverec i obdélník podle úhlopříčky dostaneme geometrický útvar, který má název …. E FG A B C TROJÚHELNÍK Tyto trojúhelníky se nazývají PRAVOÚHLÉ, protože jejich dvě strany svírají pravý úhel ( tj. 90° ). Zjisti pomocí trojúhelníku s ryskou, které strany to jsou.

9 Pravoúhlý trojúhelník A B C Navzájem kolmé strany AB a BC se nazývají odvěsny, třetí nejdelší strana, se nazývá přepona. odvěsna přepona

10 obr. 1 : autor Ed Yourdon, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cairo_pyramids,_Dec_2008_-_59_(bis).jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cairo_pyramids,_Dec_2008_-_59_(bis).jpg Použité zdroje:


Stáhnout ppt "ÚHLOPŘÍČKY ČTVERCE A OBDÉLNÍKA pro 4. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Eva Flíčková."

Podobné prezentace


Reklamy Google