Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KANYLACE ARTERIE Barbora Zapletalová Dis.. Jaký je to výkon Jde o invazivní výkon. Jde o invazivní výkon. Zavedení jehly do arterie radialis. Zavedení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KANYLACE ARTERIE Barbora Zapletalová Dis.. Jaký je to výkon Jde o invazivní výkon. Jde o invazivní výkon. Zavedení jehly do arterie radialis. Zavedení."— Transkript prezentace:

1 KANYLACE ARTERIE Barbora Zapletalová Dis.

2 Jaký je to výkon Jde o invazivní výkon. Jde o invazivní výkon. Zavedení jehly do arterie radialis. Zavedení jehly do arterie radialis. Výkon provádí lékař, sestra asistuje. Výkon provádí lékař, sestra asistuje.

3 Proč se provádí Umožňuje kontinuálně sledovat invazivní tlak. Umožňuje kontinuálně sledovat invazivní tlak. Umožňuje opakovaný odběr arteriální krve k analýze krevních plynů. Umožňuje opakovaný odběr arteriální krve k analýze krevních plynů.

4 Příprava pomůcek Sestra připraví sterilní stolek na němž jsou: Sestra připraví sterilní stolek na němž jsou: sterilní rukavice, plášť a rouška sterilní rukavice, plášť a rouška sterilní tampóny sterilní tampóny desinfekce, sterilní jehla a stříkačka k opichu anestetikem desinfekce, sterilní jehla a stříkačka k opichu anestetikem anestetikum anestetikum sterilní jehla ke kanylaci arterie sterilní jehla ke kanylaci arterie sterilní jehelec sterilní jehelec sterilní pinzeta sterilní pinzeta sterilní šití a jehla sterilní šití a jehla sterilní krytí sterilní krytí

5 Příprava pacienta Sestra poučí pacienta o plánovaném výkonu. Sestra poučí pacienta o plánovaném výkonu. Upozorní jej na bolestivost spojenou s výkonem. Upozorní jej na bolestivost spojenou s výkonem. Pokud je to nutné oholí místo vpichu. Pokud je to nutné oholí místo vpichu. Zajistí vhodnou polohu zápěstí extenzí končetiny (popřípadě její fixaci). Zajistí vhodnou polohu zápěstí extenzí končetiny (popřípadě její fixaci).

6 Asistence sestry Sestra připraví set s infuzí (FR 500 ml + 5000j Heparinu) s přetlakovou manžetou a komůrkou k měření arteriálního tlaku. Sestra připraví set s infuzí (FR 500 ml + 5000j Heparinu) s přetlakovou manžetou a komůrkou k měření arteriálního tlaku. Komůrku setu umístí do výše pravé srdeční síně. Komůrku setu umístí do výše pravé srdeční síně. Napojí set k monitoru. Napojí set k monitoru. Po výkonu provede kalibraci setu. Po výkonu provede kalibraci setu.

7 Péče o pacienta po výkonu Sestra přiloží sterilní krytí a pravidelně jej každých 24 hodin vyměňuje (pokud je potřeba Sestra přiloží sterilní krytí a pravidelně jej každých 24 hodin vyměňuje (pokud je potřeba i častěji). i častěji). Sleduje místo vpichu, jeho okolí a celkový stav pacienta. Sleduje místo vpichu, jeho okolí a celkový stav pacienta. Hodnotí prokrvení (barvu) končetiny. Hodnotí prokrvení (barvu) končetiny. Fixuje končetinu. Fixuje končetinu. Napojí a nastaví set ke sledování invazivního tlaku na monitoru. Napojí a nastaví set ke sledování invazivního tlaku na monitoru.

8 Péče o pomůcky po výkonu Sestra provede desinfekci pomůcek. Sestra provede desinfekci pomůcek. Naloží je do desinfekce. Naloží je do desinfekce. Potom mechanicky očistí. Potom mechanicky očistí. Osuší a připraví ke sterilizaci. Osuší a připraví ke sterilizaci.

9 komplikace Zánět Zánět Trombóza arterie Trombóza arterie Embolie Embolie Otok Otok Hematom v místě vpichu Hematom v místě vpichu Ucpání jehly Ucpání jehly Zalomení jehly Zalomení jehly Krvácení při rozpojení nebo vytažení jehly Krvácení při rozpojení nebo vytažení jehly Krvácení - obtékání kolem jehly Krvácení - obtékání kolem jehly


Stáhnout ppt "KANYLACE ARTERIE Barbora Zapletalová Dis.. Jaký je to výkon Jde o invazivní výkon. Jde o invazivní výkon. Zavedení jehly do arterie radialis. Zavedení."

Podobné prezentace


Reklamy Google