Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zavedení NGS.  Eliška Horáčková  Barbora Černá  Pavel Kovanda.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zavedení NGS.  Eliška Horáčková  Barbora Černá  Pavel Kovanda."— Transkript prezentace:

1 Zavedení NGS

2  Eliška Horáčková  Barbora Černá  Pavel Kovanda

3 Co to je?  Zavedení NGS (nazogastrické sondy) je výkon, kdy se sonda zavádí nosním průduchem (popř. ústy) do žaludku.

4 Indikace :  prevence zvracení a dispenze žaludku při některých onemocněních GIT  zajištění dostatečné nutrice a bilance tekutin  u některých chirurgických výkonů.  výplach žaludku při otravě nebo předávkování léky  léčebný nebo diagnostický účel  vyprázdnění žaludku  zabránění aspirace žaludečního obsahu  snížení rizika infekce dýchacích cest při urychlené žaludeční peristaltice

5 Nejčastější typy sond:  Levinova –ohebná z plastu, gumy, s otvory na konci sondy.  Salemova – dvojitý lumen – širší hadička drénuje obsah žaludku a užší umožňuje vstup vzduchu.

6 Pomůcky :  pomůcky se připravují dle zvyklosti oddělení  sonda vhodné velikosti, pokud možno namražená  Lokální anestetikum (Mesocain gel), Xylocain spray, nosní kapky  Rukavice jednorázové  Janettova střikačka 50ml  Fonendoskop  náplast na fixaci NGS  čaj nebo voda  buničitá vata, emitní miska, ústní lopatka  sběrný sáček k napojení NGS, event. kolíček k uzavření NGS  zkumavky pro případný odběr žaludečního obsahu

7 Typy NGS

8 Příprava nemocného:  Při zavádění sondy je velmi nutná psychická příprava pacienta a důkladné vysvětlení postupu.  Úkon není bolestivý, ale nepříjemný, protože aktivuje reflex zvracení.

9 Poloha při zavádění:  Při vědomí – polosed až sed, pacient zaujme polohu sám, nabádáme pacienta k aktivní spolupráci ( např. při zavádění polykat – usnadnění zavádění NGS, dopomoc tekutinami).  Bezvědomí – pacienta si do polohy uložíme sami, pokud to dovoluje jeho zdravotní stav (pozor na úrazy hlavy a páteře).

10 Zavedení NGS: NOSEM  Pokud je to možné uložte pacienta do polohy v polosedě s lehce předkloněnou hlavou (Fowlerova poloha).  Umyjte si ruce a navlékněte si jednorázové rukavice.  Zeptejte se pacienta zda neměl v minulosti úraz nosu, či není po OP nosní přepážky.  Zkontrolujte uvolněné nosní průduchy.  Odměřte délku NGS od konce nosu k ušnímu lalůčku až ke konci sterna.  NGS natřete Mesocain gelem, do nosních průduchů aplikujte nosní kapky.

11  Pacientovi, pokud je to možné vyzvěte k polykání a při každém polknutí rychle zasouvejte NGS do žaludku.  Při pocitu na zvracení zavádění zastavte.  Po zavedení dostatečně hluboko zkontrolujte polohu.  Náplastí přifixujte NGS k nosu.  Konec sondy uzavřete kolíčkem a nebo napojíme na sběrný sáček.  Pravidelně provádějte ústní hygienu a ošetřovatelskou péči (prevence dekubitů).  Je-li pacient v bezvědomí a zavedení NGS je obtížné je možné využít Magillových kleští a laryngoskopu.

12 Zavedení NGS: ÚSTY  Postup viz. zavádění nosem.  Překontrolujte zda nemá pacient umělý chrup - vždy předem odstraňte.  Nechte pacienta otevřít ústa (pokud pacient spolupracuje) a ústní lopatkou stlačte kořen jazyka a pomalu zavádějte NGS po jazyku.  Přerušte při dráždění na zvracení zavádění NGS.  Po zavedení dostatečně hluboko zkontrolujte polohu.  Konec sondy uzavřete kolíčkem a nebo napojíme na sběrný sáček.  Pravidelně provádějte ústní hygienu a ošetřovatelskou péči (prevence dekubitů).

13 Kontrola zavedení:  Aspirace žaludečního obsahu Janettovou stříkačkou.  Poslech fonendoskopem při vstříknutí vzduchu Janettovou stříkačkou do žaludku – slyšitelné bublání.  RTG vyšetření  Dušnost pacienta – známka zavedení do plic (pokud je pacient při vědomí).

14 Správné zavedení NGS

15 Komplikace při zavádění:  Možnost stočení NGS do úst  Možnost zavedení NGS do dýchacích cest (kašel, dušnost)  NGS se ucpe žaludečním obsahem v ústí žaludku  Reflux (zpětný tok)  Poranění nosní sliznice (krvácení)  Nauzea, reflexní zvracení, regurgitace  Aspirace  Poruchy polykání  Strach, nespolupráce pacienta  Pozor na vytažení pacientem

16 Po výkonu:  Jednorázové pomůcky uklidíme do kontejneru, který je určený pro kontaminovaný odpad, ostatní pomůcky dezinfikujeme popř. sterilizujeme dle řádu oddělení.

17 DĚKUJEME ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Zavedení NGS.  Eliška Horáčková  Barbora Černá  Pavel Kovanda."

Podobné prezentace


Reklamy Google