Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Péče o pacienta před a po implantaci kardiostimulátoru Marta Šenkyříková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Péče o pacienta před a po implantaci kardiostimulátoru Marta Šenkyříková."— Transkript prezentace:

1 Péče o pacienta před a po implantaci kardiostimulátoru Marta Šenkyříková

2 Kardiostimulace  je léčebnou metodou pomalých srdečních rytmů;  její podstatou je opakované rytmické dráždění srdce stejnosměrným elektrickým proudem nízké intenzity;  stimulací lze řídit činnost srdce v libovolné frekvenci.

3 Dělení kardiostimulace  dočasná  trvalá

4 Trvalá kardiostimulace  je léčebná metoda chronických pomalých rytmů srdečních;  k trvalé kardiostimulaci se používají kardiostimulátory implantované do podkoží,nejčastěji do podkličkové krajiny;  elektrody z kardiostimulátoru jsou zavedeny nitrožilním přístupem do hrotu pravé komory (u monoelektrody).

5 Indikace k trvalé kardiostimulaci  zjištění určitého druhu převodní poruchy: např.síňokomorové blokády, sinusové zástavy, sinusová bradykardie;  přítomnost příznaků: synkopy, presynkopy, srdečního selhání nebo syndrom nízkého minutového objemu při bradykardii  přesné indikace uvedeny v Doporučení….

6 Péče o pacienta před implantací kardiostimulátoru  informování pacienta o důvodu zavedení kardiostimulátoru – lékař;  poučení pacienta a podpis informovaného souhlasu s výkonem; (pozor na dodržování legislativy!)  pacienta poučení o nutnosti lačnění před výkonem;  příprava operačního pole implantace kardiostimulátoru.

7 Péče o pacienta v den implantace  transport na operační sál;  většina výkonů v lokální anestézii;  po znecitlivění kůže na rameni nebo hrudníku řez na kůži o velikosti 2 - 4 cm;  potom via v. subclavia zavedení elektrody přímo do srdce za použití RTG;  příprava subkutánní malé kapsy;  upevnění stimulátoru do kapsy a připojení k elektrodám.

8 Příprava instrumentária

9 Příprava operačního pole

10 Rouškování

11 Příprava operačního pole zacílení operačního pole před příchodem lékaře

12 Incize kůže

13 elektrokauterizace v průběhu výkonu tvorba subkutánní kapsy – vložení stimulátoru

14 Pohled na pracoviště sestry - instrumentářky

15 RTG kontrola primární nastavení kardiostimulace

16 Ekg monitoring

17 Péče o pacienta po výkonu  transport na lůžkové oddělení dle stavu;  monitorování FF, bolestivosti rány a krvácivých projevů v okolí rány;  další závislé činnosti sestry – zajištění základních potřeb, medikace aj.

18 Rizika a potenciální komplikace po implantaci kardiostimulátoru Bezprostřední  bolestivost rány  krvácení z operační rány  dysfunkce kardiostimulátoru Dlouhodobé  infekce v ráně  rejekce implantovaného přístroje  infekce kardiovaskulárního systému (endocarditis)

19 Dispenzarizace pacientů s kardiostimulátorem  pacienti jsou kontrolováni poprvé za měsíc a později ve tří až dvanáctiměsíčních intervalech (vyšetření spočívá v klinickém posouzení a EKG vyšetření)  Rhytm card

20 Rhytm card účel a funkce: elektronický a digitální snímací systém, přiložením karty na hrudník pacient zaznamenává elektrickou aktivitu srdce a pomocí telefonní linky záznam odešle do centra indikace k využití: arytmie, palpitace, bušení srdce, synkopy …..

21 kontakt na autora: msenkyr@med.muni.cz;


Stáhnout ppt "Péče o pacienta před a po implantaci kardiostimulátoru Marta Šenkyříková."

Podobné prezentace


Reklamy Google