Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LINEÁRNÍ FUNKCE. DEFINICE  Název pochází z latinského slova linea, což představuje přímku  Grafem lineární funkce je přímka  Definičním oborem lineární.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LINEÁRNÍ FUNKCE. DEFINICE  Název pochází z latinského slova linea, což představuje přímku  Grafem lineární funkce je přímka  Definičním oborem lineární."— Transkript prezentace:

1 LINEÁRNÍ FUNKCE

2 DEFINICE  Název pochází z latinského slova linea, což představuje přímku  Grafem lineární funkce je přímka  Definičním oborem lineární funkce je množina reálných čísel: R ( D(f) = R )  Lineární funkce je dána vztahem y = ax + b a, b ….. Reálná číslaCo jsou reálná čísla? y 0x ??

3 DRUHY LINEÁRNÍCH FUNKCÍ  PŘÍMÁ ÚMĚRNOST  ROSTOUCÍ FUNKCE  KLESAJÍCÍ FUNKCE  KONSTANTNÍ FUNKCE

4 LINEÁRNÍ FUNKCE  Vztah funkce: y = ax + b  Podmínky fce: hodnoty koeficientů jsou různé od nuly a, b ≠ 0  Grafem je přímka  Lineární fce není shora ani zdola omezená A [1, 2]C [-1, 0] B [0, 1]D [-2, -1] x10-2 y210

5 PŘÍMÁ ÚMĚRNOST x10-2 y20 -4

6 ROSTOUCÍ FUNKCE x10-2 y31-3

7 KLESAJÍCÍ FUNKCE x10-1,5 y134

8 KONSTANTNÍ FUNKCE  Vztah funkce: y = b  Podmínky fce: koeficient a je roven nule  Grafem konstantní fce je přímka, která je rovnoběžná s osou x  Klesající fce je omezená shora i zdola  y = 3 A [1, 3] B [0, 3] C [-1, 3] D [-2, 3] x10-2 y3333

9 CVIČENÍ

10 ŘEŠENÍ

11 Vypracovala : Bc. Daniela Kosinová


Stáhnout ppt "LINEÁRNÍ FUNKCE. DEFINICE  Název pochází z latinského slova linea, což představuje přímku  Grafem lineární funkce je přímka  Definičním oborem lineární."

Podobné prezentace


Reklamy Google