Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VYUŽITÍ DUPLEXNÍHO ULTRAZVUKOVÉHO VYŠETŘENÍ KAROTID V DIAGNOSTICE CÉVNÍCH ONEMOCNĚNÍ MOZKU A.Kunčarová, P. Kubalová, D. Školoudík,P. Kaňovský Neurologická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VYUŽITÍ DUPLEXNÍHO ULTRAZVUKOVÉHO VYŠETŘENÍ KAROTID V DIAGNOSTICE CÉVNÍCH ONEMOCNĚNÍ MOZKU A.Kunčarová, P. Kubalová, D. Školoudík,P. Kaňovský Neurologická."— Transkript prezentace:

1

2 VYUŽITÍ DUPLEXNÍHO ULTRAZVUKOVÉHO VYŠETŘENÍ KAROTID V DIAGNOSTICE CÉVNÍCH ONEMOCNĚNÍ MOZKU A.Kunčarová, P. Kubalová, D. Školoudík,P. Kaňovský Neurologická klinika FN Olomouc a LF UP Neurologická klinika FN Olomouc a LF UP

3 Neurosonologické vyšetření Základnímu vyšetření v neurosonologii Poloha pacienta Vyšetřujeme společnou, vnitřní a zevní karotidu (+ vertebrální tepny). Doba vyšetření asi 20 minut. Před vyšetřením není nutná žádná příprava pacienta.

4 Anatomie krčních tepen

5 B – obraz (základní 2D zobrazení ve škále šedi) Základní UZ režimy

6 Barevné zobrazení (color mode) Základní UZ režimy

7 Energetické zobrazení (color power angio mode) Základní UZ režimy

8 Pulzní dopplerovské zobrazení - rychlost a charakteristika krevního toku Základní UZ režimy

9 Barevné zobrazení AV (color mode) Základní UZ režimy

10 Patologické nálezy Nejčastějšími patologickými nálezy jsou aterosklerotické pláty. Základním úkolem sonografického vyšetření je zhodnotit u těchto pacientů procento stenózy a eventuální indikaci k intervenčnímu výkonu - PTA a stentu či endarterektomii.

11 Kazuistika I 61letá žena s opakovaným oslabením levostranných kočetin s poruchou čití v posledních 6 týdnech, naposledy 12 hodin před příchodem do nemocnice V anamenéze bez sledovaných onemocnění, bez trvalé terapie Objektivní neurologický nález v normě Odeslána akutně k neurosonologickému vyšetření

12

13

14

15 Obrácený tok v a. ophtalmica při stenóze ACI

16 Doporučena urgentní endarterektomie mikroemboly

17 ACI Kontrolní neurosologické vyš. - po operaci

18

19 Duplexní vyšetření karotických tepen lze využít také k diagnostice: Duplexní vyšetření karotických tepen lze využít také k diagnostice: zánětlivého postižení- vaskulitidy fibromuskulární dysplazie ( nezánětlivé postižení intra i extrakran. tepen, postihuje ženy 40.-70. rokem, klinicky -tranzitor. či dokon. CMP,terapie- chirurg.,stent, vyšší riziko embolizací,riziko disekce tepny) disekce tepny (vzácné onemocnění krčních tepen,vzácná příčina ICMP 1-2%,postihuje častěji karotic. než vertebrobaz. řečiště, Etiologie-traumatická: úder do krku,autohav., prudká rotace hlavy,manip.krč. páteře. Spontální: u části pac. se vyskytuje onemoc. Vaziva, hypertenze,horm. antikoncepce,fibromuskul. dysplazie)

20 Kazuistika II 49letá žena byla přijatá na neurologickou kliniku pro 10 dní trvající atypické bolesti hlavy a krku a Hornerův syndrom. CT a MR mozku prokázaly normální nález bez známek ischemického postižení. V anamnéze nebyl přítomen žádný úraz. V minulosti byla pacientka léčena pro migrénu bez aury, atypické bolesti obličeje a latentní tetanii.

21 Neurosonologické vyšetření - anechogenní zúžení tepny (hematom ve stěně) obou vnitřních karotid

22 Angiografie potvrdila nález disekce obou vnitřních karotid

23 Hemodynamicky byly stenózy hodnoceny jako 60%

24 Diagnostika Duplexní vyšetření karotických tepen lze využít také k diagnostice: - nádorovému postižení - tumor glomus caroticum, prorůstání tumoru z ORL oblasti či metastáz krčních uzlin do stěny karotidy.

25 Kazuistika III Kazuistika III 72letý muž byl odeslán na neurologickou ambulanci pro opakované synkopy, především při holení, parestezie končetin a stavy nevolnosti. V anamnéze: byl léčený pro art. hypertenzi, DM na inzulínu, oboustranně glaukom Objektivně byl neurologický nález v normě Odeslán k neurosonologickému vyšetření

26 Tumor glomus caroticum

27

28 Závěr Duplexní sonografické vyšetření karotid je rychlé, levné, neinvazivní vyšetření, které lze využít k diagnostice různých patologií v karotickém řečišti

29 DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "VYUŽITÍ DUPLEXNÍHO ULTRAZVUKOVÉHO VYŠETŘENÍ KAROTID V DIAGNOSTICE CÉVNÍCH ONEMOCNĚNÍ MOZKU A.Kunčarová, P. Kubalová, D. Školoudík,P. Kaňovský Neurologická."

Podobné prezentace


Reklamy Google