Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ročníková práce 9.třídy Zdravá strava sportovce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ročníková práce 9.třídy Zdravá strava sportovce."— Transkript prezentace:

1 Ročníková práce 9.třídy Zdravá strava sportovce

2 zdravá strava pro spotrovce

3 Správná výživa : Přiměřená dávka jídla a pití má jeden z rozhodujících podílů na sportovní výkonnosti. Proč je nutná přiměřená výživa? Možnými následky nevhodného způsobu stravování a pití tekutin jsou předčasná únava,poruchy koncentrace a koordinace i svalové křeče a trávící potíže.

4 Výživa vrcholového sportovce se nijak výrazně neliší od běžných doporučení pro racionální stravu, jsou zde však nějaká specifika, se kterými je třeba počítat: . Individuální řešení – ušít stravu na tělo (i rozdílná doba hladovění před tréninkem), ani zkušený trenér nemůže vidět do sportovce lépe než on sám. Sestavení jídelníčku by tedy mělo být věcí konzultace. 2. Počítejte s tím, že co vyhovuje jednomu sportovci, nemusí být vhodné pro druhého. Budete muset obětovat nějaký čas metodě pokusů a omylů. Následující doporučení jsou proto pouze obecná.

5 3. Přihlédnout k rozdílům mezi jednotlivými sport. odvětvími
4. Použití krátkodobých manipulací ve správném období 5. Využití potravinových doplňků - ovšem s mírou (někdy se lidé přiklánějí k názoru, že více = lépe. Jestliže vás po 1 aspirinu přestane bolet hlava = po 100 aspirinech vám bude 100x lépe?). 6. Důraz na pitný režim.

6 Tělo sportovce má vyšší nároky na dávku živin,vitamínů,minerálních látek a stopových prvků.Při nedostatečné výživě,nevhodném jídelníčku a na živiny stále chudších potravinách mohou být doplňky stravy vítaným pomocníkem.V malém objemu přípravku získáme velké množství požadované látky,oproti běžným potravinám se tráví snadněji a rychleji.

7 Po maximálních trénincích a v závodní sezóně využití potravinových doplňků – zejména antioxidanty (půl hodiny po tréninku). Sportující mají vyšší požadavky na přísun vitamínů, i když adaptace na těl. zátěž přináší i jejich lepší vstřebávání a využití.

8 Tento obrázek představuje, jak by výživa sportovce vypadat neměla:

9 Zdroj kalorií ve vyvážené stravě

10 Doplňky stravy Iontové nápoje:
Tyto nápoje doplňují ztráty tekutin,minerálních látek a energie v průběhu delšího fyzického výkonu aerobního charakteru.

11 Energetické gely a tyčinky
Pro rychlé dodání energie při vytrvalostních aktivitách můžeme využít také energetické gely. Dalším zdrojem energie ,který je však využíván až v rámci velmi dlouhých zátěží je snadno stravitelná svačinka a to je : sacharidová tyčinka.

12 v čekací době: mírně slazený a osolený čaj, sušenka či sladké pekárenské výrobky (linecké pečivo, bábovka) během závodu delšího než 2 hodiny: pekárenské výrobky s medem, sýrem, koláče, čerstvé ovoce (banán, odstopkované hrozny, odpeckované meruňky), možné jsou také bramborové krokety pečené v troubě. Potraviny i tekutiny musí být přijímány v malém množství, naporcované. A na konec ukázka jídelníčku pro vytrvalostního cyklistu v závodním období. snídaně: sacharidová (malé množství tuků a bílkovin): 2 topinky s máslem (bábovka), bílý jogurt oslazený medem, ovoce (banán, hrozny), pomerančový džus. v čekací době: mírně slazený a osolený čaj, sušenka či sladké pekárenské výrobky (linecké pečivo, bábovka) během závodu delšího než 2 hodiny: pekárenské výrobky s medem, sýrem, koláče, čerstvé ovoce (banán, odstopkované hrozny, odpeckované meruňky), možné jsou také bramborové krokety pečené v troubě. Potraviny i tekutiny musí být přijímány v malém množství, naporcované.

13 Po závodu a v následujících 2 hodinách zejména doplňovat tekutiny, minerály a sacharidy. Potraviny vybírat s vysokým glykemickým indexem - stávají se prakticky ihned zdrojem energie (kukuřičné lupínky, bílé pečivo, banány, med, rozinky). večeře = zotavovací strava (zeleninové polévky s těstovinou, zelenina dušená v páře, luštěniny, čerstvé ovoce, ryby, drůbež): drůbeží vývar, těstoviny (nebo rýže) se zeleninovou omáčkou (gril. drůbeží steak), jablečný koláč z lineckého těsta.

14 druhá večeře: palačinky s medem a ovocem (rýžový nákyp, pudinkový krém s ovocem)

15 Přednášela a vypracovala Andrea Somrová
zdroj : časopis běhej .com Konzultant: P.Havránek KONEC


Stáhnout ppt "Ročníková práce 9.třídy Zdravá strava sportovce."

Podobné prezentace


Reklamy Google