Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vitamíny Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vitamíny Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 Vitamíny Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 1 Lépe přírodní než umělé!

2 Vysvětlení pojmu a příklady vitamínyvitamíny jsou organické látky, které jsou základní a nepostradatelnou složkou lidské potravy chemicky jde o katalyzátory mnoha chemických reakcí, které probíhají v organismech příklady:příklady: vitamíny A, B, C, D, E, K Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Rozdělení vitamíny rozpustné v tucích –A, D, E, K vitamíny nerozpustné v tucích –B, C, H Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 2

4 Vitamín A vitamín A – Retinolvitamín A – Retinol –zdroje –zdroje: mrkev, salát, špenát, játra, mléko, maso –význam v organismu –význam v organismu: správná funkce očí zdravý vzhled pokožky v přebytku je jedovatý –projevy nedostatku –projevy nedostatku: šeroslepost, u žen menstruační potíže Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 3

5 Vitamín D vitamín D – Kalciferolvitamín D – Kalciferol –zdroje –zdroje: rybí tuk, ryby, mléko, maso, játra –význam v organismu –význam v organismu: správný růst kostí a zubů –projevy nedostatku –projevy nedostatku: u dětí křivice dospělí – zvýšená lámavost kostí bolesti kostí Obr. 4 – Vitamín D 2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Vitamín E vitamín E – Tokoferolvitamín E – Tokoferol –zdroje –zdroje: obilné klíčky, fazole, sojový olej, vejce, ořechy –význam v organismu –význam v organismu: likviduje nežádoucí látky v těle působí proti svalovým křečím –projevy nedostatku –projevy nedostatku: křeče v lýtkách Obr. 5 – Vitamín E Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Vitamín K vitamín K – Fylochinonvitamín K – Fylochinon –zdroje –zdroje: zelené části rostlin, sojový olej, rajčata, játra –význam v organismu –význam v organismu: ovlivňuje srážlivost krve (pozitivně) –projevy nedostatku –projevy nedostatku: zvýšená krvácivost (dlouhé krvácení i z menších ran) Obr. 6 – Vitamín K 3 Obr. 7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 Vitamín B vitamín Bvitamín B – mnoho druhů označených čísly (např. B 1, B 2, B 6, B 12 ) –zdroje –zdroje: většina z nich v mase, mléce, játrech, droždí –význam v organismu –význam v organismu: většina z nich působí na lidský metabolismus B 1 – působí proti únavě B 6 – je součástí enzymů Obr. 8 – Vitamín B 6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 Vitamín C vitamín C – kyselina L-askorbovávitamín C – kyselina L-askorbová –zdroje –zdroje: šípky, černý rybíz, citrusové plody, zelí, paprika –význam v organismu –význam v organismu: zvýšení obranyschopnosti zpomaluje stárnutí –projevy nedostatku –projevy nedostatku: krvácení dásní, zvýšená rychlost stárnutí Obr. 9 – Vitamín C Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

10 Problematika vitamínů nutný příjem vitamínů v potravě (stačí malé množství) – tělo si je nedovede samo vytvořit vitamíny lze do těla dostávat i ve formě provitamínů (např. beta-karoten = provitamín vitamínu A) nedostatek vitamínů v těle – způsobí vážné onemocnění – může vést i ke smrti jedince Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 Použité zdroje informací Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2010-10-14]. Dostupné pod licencí Creative Commons na http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org Obr. 1 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prenatal_vitamin_tablets.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prenatal_vitamin_tablets.jpg Obr. 2 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:B_vitamin_supplement_tablets.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:B_vitamin_supplement_tablets.jpg Obr. 3 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Retinol.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Retinol.png Obr. 5 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:VitaminEstructure.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:VitaminEstructure.png Obr. 7 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vilma_(raj%C4%8De).jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vilma_(raj%C4%8De).jpg Obr. 8 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyridoxine.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyridoxine.png Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2010-10-14]. Dostupné pod licencí Public domain na http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org Obr. 4 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ergocalciferol.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ergocalciferol.gif Obr. 6 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Menadion.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Menadion.svg Obr. 9 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:L-Ascorbic_acid.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:L-Ascorbic_acid.svg Ostatní informace byly vytvořeny z vlastních zdrojů. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Vitamíny Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google