Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÁPNÍK je stavební součástí kostí a zubů. Dále je nezbytný např. pro pro svalový stah a nervovou činnost. FOSFOR je součástí kostí a zubů, kterým dodává.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÁPNÍK je stavební součástí kostí a zubů. Dále je nezbytný např. pro pro svalový stah a nervovou činnost. FOSFOR je součástí kostí a zubů, kterým dodává."— Transkript prezentace:

1

2

3 VÁPNÍK je stavební součástí kostí a zubů. Dále je nezbytný např. pro pro svalový stah a nervovou činnost. FOSFOR je součástí kostí a zubů, kterým dodává pevnost. JOD je nezbytným prvkem pro tvorbu hormonů štítné žlázy. ŽELEZO se podílí se na celé řadě reakcí, k nimž patří hlavně přenos kyslíku, protože je hlavní součástí hemoglobinu. HOŘČÍK hraje důležitou roli při metabolismu, protože je součástí celé řady enzymů. Je nezbytný pro normální funkci svalů, pro činnost srdce a cév, zvyšuje odolnost organismu. DRASLÍK je hlavní minerální látkou, která se nachází uvnitř buněk a z minerálních látek se vyskytuje v těle v největším množství. Má rozhodující význam pro normální fungování nervů a svalů, pro regulaci osmotického tlaku v těle, pro činnost srdce. Kromě toho je draslík součástí řady enzymů a podílí se tím na látkové přeměně.

4 CHLOR a SODÍK jsou spolu s draslíkem velmi důležité pro zachování normálního osmotického tlaku v těle a obsahu vody v organismu. Chlor je také součástí žaludeční kyseliny chlorovodíkové. Sodík je důležitý také pro činnost svalů. Chlor i sodík se dostávají do těla především jako kuchyňská sůl, čili chlorid sodný. Nadměrné solení zvyšuje krevní tlak a poškozuje cévy, ledviny a játra. Pokud se sůl přijímá ve velkém množství, nedovede ji tělo všechnu vyloučit a usazuje se v tělních tkáních. Velká žízeň po konzumaci slaných jídel je znamením toho, že se tělo snaží sůl rozpustit a vyloučit.

5 Pro správnou funkci těla se za dostatečný považuje příjem soli v množství 1 g denně. Za bezpečnou dávku je považováno 6 - 8 g denně. Průměrná spotřeba v naší populaci však činí asi 15 g denně. Tím trpí ledviny, které nejsou schopné tak velké množství soli vylučovat. Sůl se vrací do tkání, kde zůstane rozpuštěná ve vodě. Takový stav způsobuje vodnatelnost, která je doprovázena těžkými poruchami ledvin a jater. Projevuje se otoky kloubů, končetin i obličeje, což je znamením, že i srdce přestává správně fungovat.

6

7

8

9 Mléko a mléčné výrobky, maso i vnitřnosti (např. játra), droždí (=kvasnice), ovoce a zelenina. Tyto potraviny by v našem jídelníčku neměly chybět!!! A – šeroslepost, špatný stav sliznic a pokožky, B (je komplex vitamínů značený číslem, např. B1 po B17 - vitamín PP uvedený v učebnic je vlastně vitamín B3) – špatný stav sliznic, pokožky, nechutenství, poruchy nervové soustavy, C – kurděje (zvýšená krvácivost) a snížená imunita, D – křivice (měknutí kostí), E – vliv na tvorbu pohlavních buněk, činnost nervové soustavy, K – špatná srážlivost krve (K je odvozeno od koagulation = srážení)

10 Ovlivňuje :Zdroj: A zrak, stav sliznice a pokožky nedostatek – šeroslepost rybí tuk, mrkev, rajče, ostružiny B metabolismus, krvetvorbu, činnost nervové soustavy droždí, maso, játra, mléko, luštěniny, ořechy C zvyšuje odolnost organismu, proti únavě nedostatek – kurděje = krvácivost sliznic ovoce a zelenina (citrusové plody, černý rybíz, kiwi, petržel) D růst a vývoj kostí nedostatek = křivice rybí tuk, máslo, droždí E funkci pohlavních žlázrostlinné oleje, vejce K srážlivost krve nedostatek – zhoršení srážlivosti listová zelenina VITAMÍNY Vitamíny:  A,D,E,K – rozpustné v tucích  C a vitamíny skupiny B - rozpustné ve vodě

11


Stáhnout ppt "VÁPNÍK je stavební součástí kostí a zubů. Dále je nezbytný např. pro pro svalový stah a nervovou činnost. FOSFOR je součástí kostí a zubů, kterým dodává."

Podobné prezentace


Reklamy Google