Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VITAMÍNY. Vitamíny jsou přírodní látky různého složení,převážně rostlinného původu usnadňují chemické přeměny v buňkách živých organizmů jsou nezbytnou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VITAMÍNY. Vitamíny jsou přírodní látky různého složení,převážně rostlinného původu usnadňují chemické přeměny v buňkách živých organizmů jsou nezbytnou."— Transkript prezentace:

1 VITAMÍNY

2 Vitamíny jsou přírodní látky různého složení,převážně rostlinného původu usnadňují chemické přeměny v buňkách živých organizmů jsou nezbytnou složkou potravy v potravě je přijímáme přímo, anebo ve formě provitamínů (=v těle se díky enzymům na vitamíny přeměňují) značí se velkými tiskacími písmeny a dělí podle rozpustnosti: na rozpustné v tucích: A, D, E, K na rozpustné ve vodě B, C

3 Vitamín A VÝZNAM: pro správnou činnost oční sítnice posiluje imunitu organizmu působí jako antioxidant VÝSKYT : játra, vaječný žloutek,mléčné výrobky,mrkev, salát, špenát, meruňky Protože je rozpustný v tucích, může se v těle hromadit, a hrozí předávkování. Je to nebezpečné v první fázi těhotenství, kdy může způsobit těžké poškození plodu. MOŽNÉ POTÍŽE PŘI NEDOSTATKU : šeroslepost, záněty sliznic a infekce dýchacích cest

4 B - komplex představuje celou skupinu vitamínů rozpustných ve vodě, vzájemně se doplňujících v přírodě se nevyskytují samostatně, ale vždy ve skupinách podílejí se na látkové přeměně bílkovin, lipidů a sacharidů nezbytné pro krvetvorbu, ochranu a výživu centrální nervové soustavy (CNS)

5 B - komplex VitamínProjev nedostatku vitamínu Název nemoci při nedostatku Vitamín B 1 úbytek svalstva, až ochrnutí beri-beri Vitamín B 3 Záněty kůže, deprese,psychické projevy, ztráta intelektu pelagra Vitamín B 12 Nervové poruchy, roztroušená skleróza, podrážděnost, nervozita chudokrevnost

6 Zdroje vitamínů B – komplexu játra pivovarské kvasnice obilné klíčky rýžové slupky celozrnné pečivo vaječné žloutky maso mléko Vitamín B 7 vytvářejí střevní bakterie.

7 Vitamín C VÝZNAM : zvyšuje odolnost proti chorobám význam v prevenci proti rakovině – antioxidant důležitý pro tvorbu bílkoviny kolagenu v těle VÝSKYT: šípky, pažitka, černý rybíz, zelí, jahody, citrusové plody, křen, paprika, brambory MOŽNÉ POTÍŽE PŘI NEDOSTATKU: krvácení dásní při kousání a čištění zubů, rychlejší stárnutí provázené vznikem svraštělin a tmavých skvrn na pokožce Ke ztrátě účinků vitamínu C dochází: Reakcí s kyslíkem, varem, zmrazením a stykem s některými kovy (Al, Fe, Cu).

8 Vitamín D VÝZNAM: při tvorbě kostí a ukládání vápníku a fosforu do kostní hmoty při hojení kostí po zlomeninách VÝSKYT : rybí tuk, ryby, játra, vaječný žloutek, mléko, máslo, v pokožce vzniká z provitamínu účinkem slunečního záření MOŽNÉ POTÍŽE PŘI NEDOSTATKU: u dětí křivice u dospělých – řídnutí kostí a lámavost kostí

9 Vitamín E VÝZNAM : významný antioxidant pro správnou činnost pohlavní soustavy zvyšuje sexuální výkonnost působí protizánětlivě usnadňuje hojení ran VÝSKYT : ořechy, luštěniny celozrnné pečivo oleje lisované za studena MOŽNÉ POTÍŽE PŘI NEDOSTATKU : křeče v lýtkách (pokud nejsou způsobeny nedostatkem jiných látek)

10 Vitamín K VÝZNAM: pro správnou srážlivost krve VÝSKYT: sojový olej, ve všem co je rostlinné a zelené, v rajčatech, vytváří se také v tlustém střevě MOŽNÉ POTÍŽE PŘI NEDOSTATKU : malá srážlivost krve

11 Nedostatek vitamínu Avitaminóza – je chorobný stav vyvolaný naprostým nedostatkem určitého vitamínu. Může být způsoben např. jeho dlouhodobě nedostatečným přívodem, poruchou trávení, poškozením střevní mikroflóry, poruchou endokrinních žláz nebo jeho nekrytou zvýšenou potřebou nedostatek vitamínu A - způsobuje šeroslepost, noční slepota nedostatek vitamínu B1 - způsobuje beri-beri nedostatek vitamínu B12 - vede ke zhoubné anémii (zhoubné chudokrevnosti) nedostatek vitamínu C - způsobuje kurděje nedostatek vitamínu D - způsobuje rachitidu (křivice) nedostatek vitamínu K - způsobuje krvácení

12 Nedostatek vitamínu Hypovitaminóza – chorobný stav způsobený částečným nedostatkem určitého vitamínu. Jedná se o lehčí formu avitaminózy. V ČR se vyskytuje u lidí s nedostatečným stravováním, alkoholiků, a lidí s onemocněním trávicího ústrojí.

13 Nedostatek vitamínu Hypervitaminóza - je onemocnění způsobené příliš vysokou mírou nahromaděných vitamínů v těle organizmu. Týká se především vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které jsou ukládány v játrech a tělesném tuku a jejich dlouhodobá nadměrná koncentrace může způsobit např. toxicitu jater. Vitamíny rozpustné ve vodě tělo nepřechovává a jejich aktuální přebytek je vyloučen ledvinami, proto se u nich hypervitaminóza projevuje jen minimálně. Hypervitaminóza A je toxická a způsobuje praskání a krvácení rtů a podrážděnost. Zvlášť nebezpečná je u těhotných žen, kde může způsobit poruchy vývoje plodu, a malých dětí. Hypervitaminóza D způsobuje odvápnění měkkých tkání, narušení správného růstu a poškození ledvin. Hypervitaminóza E způsobuje přechodné žaludeční potíže a průjmy.


Stáhnout ppt "VITAMÍNY. Vitamíny jsou přírodní látky různého složení,převážně rostlinného původu usnadňují chemické přeměny v buňkách živých organizmů jsou nezbytnou."

Podobné prezentace


Reklamy Google