Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sacharidy Obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sacharidy Obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785,"— Transkript prezentace:

1 Sacharidy Obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Vysvětlení pojmu a příklady Sacharidy neboli cukrySacharidy neboli cukry jsou organické látky složené z uhlíku, vodíku a kyslíku. Příklady: glukóza, fruktóza, galaktóza. Obr. 2 – fruktóza Obr. 3 Obr. 4 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Rozdělení Dle počtu tzv. cukerných jednotek: MonosacharidyMonosacharidy –Obsahují pouze jednu cukernou jednotku. –Např. glukóza. OligosacharidyOligosacharidy –Obsahují více cukerných jednotek (např. disacharidy – 2 cukerné jednotky). –Např. sacharóza. PolysacharidyPolysacharidy –Obsahují mnoho cukerných jednotek (stovky až tisíce). –Např. glykogen, škrob. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Významné monosacharidy GlukózaGlukóza (hroznový cukr) –Vlastnosti: bílá, krystalická látka, dobře rozpustná ve vodě. –Pro organismus je významným zdrojem energie; je součástí tzv. umělé výživy. FruktózaFruktóza (ovocný cukr) –Vlastnosti: špatně krystalizuje, spíše v podobě sirupů. –Obsažena v ovoci, tzn. v různých šťávách, marmeládách apod. Obr.5 Obr.6 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Sacharóza SacharózaSacharóza = řepný nebo třtinový cukr Vlastnosti: bílá, krystalická, ve vodě rozpustná látka. Využití: nejběžnější domácí sladidlo (cukr). Obr. 7 – sacharóza Obr.8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Polysacharidy ŠkrobŠkrob (bílý, ve vodě jen málo rozpustný polysacharid) –Složka potravy (obsažen v bramborách, chlebu aj.). –Využívá se k výrobě glukózy a technických lepidel. CelulózaCelulóza (bílá, ve vodě prakticky nerozpustná látka) –Obsažena v bavlníku, konopí, dřevu stromů aj. –Využívá se k výrobě papíru nebo celofánu. GlykogenGlykogen (tzv. živočišný škrob) –Vzniká v játrech z jednoduchých cukrů. –Uložen ve svalech a játrech. –Zásobní látka, v případě potřeby zásoba energie. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Význam pro organismus Sacharidy mají pro organismy většinou funkci zásobní (skrývají v sobě energii). V případě celulózy jde o funkci stavební. Obr. 9 – glykogen Obr. 10 – celulóza Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 Pojmy a problematika GlykémieGlykémie – označení pro hladinu glukózy v krvi. –Hyperglykémie – zvýšené množství glukózy v krvi. –Hypoglykémie – snížené množství glukózy v krvi. CukrovkaCukrovka – diabetes mellitus –Hlavním znakem cukrovky je zvýšená hladina cukru v krvi. –Souvisí se špatnou funkcí slinivky břišní, která tvoří inzulín. –Léčba – dodání inzulínu do těla injekčně. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 Použité zdroje Obr. 1 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sugar-01.jpg Obr. 2 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alpha-d-fructose.png Obr. 3 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Letokruhy_1.jpg Obr. 4 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cuboid_sugar.jpg Obr. 5 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:KOPIE_HROZEN_CERVENY.GIF Obr. 6 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rubus_fructicosus_owoce_646.jpg Obr. 7 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Saccharose.png Obr. 8 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sugar_2xmacro.jpg Obr. 9 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Glykogen.svg Obr. 10 – [cit. 2010-06-24]. Dostupné pod licencí Creative Commons z WWW:Creative Commons.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cellulose.jpg Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Sacharidy Obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785,"

Podobné prezentace


Reklamy Google