Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SACHARIDY. SACHARIDY - CUKRY jsou přírodní látky většinou rostlinného původu v molekulách jsou obsaženy atomy C, H, O obsahují jednu karbonylovou skupinu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SACHARIDY. SACHARIDY - CUKRY jsou přírodní látky většinou rostlinného původu v molekulách jsou obsaženy atomy C, H, O obsahují jednu karbonylovou skupinu."— Transkript prezentace:

1 SACHARIDY

2 SACHARIDY - CUKRY jsou přírodní látky většinou rostlinného původu v molekulách jsou obsaženy atomy C, H, O obsahují jednu karbonylovou skupinu a více hydroxylových skupin (OH skupina) jako cukry nazýváme jednoduché sacharidy z řeckého slova sachar = cukr Sacharidy vytvářejí rostliny při fotosyntéze jsou základní stavební a zásobní látkou rostlin tvoří hlavní složkou potravy živočichů, zdrojem energie a zásobní látkou jsou surovinou pro průmyslové výroby (papír, textil)

3 Tento složitý biochemický děj můžeme zjednodušeně popsat chemickou rovnicí: 6 CO H 2 O C 6 H 12 O H 2 O + 6 O 2 glukóza FOTOSYNTÉZA světlo

4

5 Monosacharidy

6 GLUKÓZA hroznový cukr

7 FRUKTÓZA ovocný cukr

8 Disacharidy

9 SACHARÓZA řepný cukr

10

11 MALTÓZA sladový cukr

12 LAKTÓZA mléčný cukr

13 Polysacharidy

14 CELULÓZA buničina

15

16 ŠKROB

17 GLYKOGEN živočišný škrob

18 Výskyt sacharidů - testík

19 Výskyt sacharidů – testík – řešení: 1 – sacharóza 2 – laktóza 3 – glykogen 4 – glukóza 5 – celulóza 6 – fruktóza 7 – škrob 8 – maltóza

20 Fotosyntéza – doplň do rámečků správná slova:

21 sluneční energie oxid uhličitý voda kyslík glukóza Fotosyntéza – řešení

22 Zdroje: otevřená galerie office.microsoft.com /180px-Molecule_de_saccharose.png y1Q0VfUxE/s1600/glu.JPG


Stáhnout ppt "SACHARIDY. SACHARIDY - CUKRY jsou přírodní látky většinou rostlinného původu v molekulách jsou obsaženy atomy C, H, O obsahují jednu karbonylovou skupinu."

Podobné prezentace


Reklamy Google