Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

10. Vytyčování oblouků 1.Vytyčování oblouků 1.hlavní prvky a hlavní body kružnicového oblouku 2.podrobné vytyčení 3.základní úlohy 2.Souřadnicová řešení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "10. Vytyčování oblouků 1.Vytyčování oblouků 1.hlavní prvky a hlavní body kružnicového oblouku 2.podrobné vytyčení 3.základní úlohy 2.Souřadnicová řešení."— Transkript prezentace:

1 10. Vytyčování oblouků 1.Vytyčování oblouků 1.hlavní prvky a hlavní body kružnicového oblouku 2.podrobné vytyčení 3.základní úlohy 2.Souřadnicová řešení kružnicových oblouků (vybraná) 3.(Složené oblouky (základní úloha)). 1 Inženýrská geodézie 1-10

2 2 Vytyčování oblouků Důležitá činnost geodeta především v dopravním stavitelství (silnice, železnice). Trasa je prostorová čára, skládá se z osy (vodorovná složka) a z nivelety (svislá složka). Osa se skládá z přímých úseků a z oblouků (částí kružnic, také přechodnic). Podmínky, kterým musí oblouky vyhovovat jsou předepsány ČSN pro jednotlivé druhy staveb. Kritéria přesnosti pro různé druhy staveb jsou v ČSN 73 0422 (vytyčovací odchylky stavebních objektů liniových a plošných). Polohová přesnost u liniových staveb bývá zadána směrodatnou odchylkou v podélném a příčném směru, tvarová přesnost chybou vzepětí a rozdílu dvou sousedních vzepětí.

3 3 Inženýrská geodézie 1-10 Způsoby vytyčení trasy: a) Přímé vytyčení v terénu -tečny se volí přímo v terénu, určuje a stabilizuje se jejich průsečík, měří se úhel tečen (a z něho středový úhel) a jejich délka. Z naměřených hodnot a dalších podmínek (zpravidla dáno dvěma tečnami a poloměrem) se vypočítají hlavní prvky oblouku a vytyčovací prvky hlavních a podrobných bodů. b) Analytické řešení trasy -Trasa se navrhuje do mapy ve vhodném měřítku, souřadnice bodů směrového polygonu se odměřují z mapy nebo se počítají ze zadaných podmínek. Ze souřadnic se pak počítají další prvky včetně vytyčovacích vůči geodetické vytyčovací síti.

4 4 Inženýrská geodézie 1-10 Kružnicový oblouk

5 5 Inženýrská geodézie 1-10 Kružnicový oblouk

6 6 Inženýrská geodézie 1-10 Kružnicový oblouk

7 7 Inženýrská geodézie 1-10 Kružnicový oblouk -Semipolární postup vytyčení (délka od předchozího bodu). - Vytyčování po obvodě s přenášením stroje (aplikace v tunelech). Analytické řešení kružnicového oblouku v pravoúhlých souřadnicích -Dvě tečny a poloměr (t 1 (P 1, P 2 ), t 2 (P 3, P 4 ), R). -Dvě tečny a bod (t 1 (P 1, P 2 ), t 2 (P 3, P 4 ), A). -Dva body dotyku a poloměr (TK, KT, R). -Dva body dotyku a bod (TK, KT, A).

8 8 Inženýrská geodézie 1-10 Složený kružnicový oblouk Pokud je zadáno více než 3 podmínky. (dáno t 1, TK 1, K 1 K 2, t 2 ).

9 Konec Konec 9 Inženýrská geodézie 1-9


Stáhnout ppt "10. Vytyčování oblouků 1.Vytyčování oblouků 1.hlavní prvky a hlavní body kružnicového oblouku 2.podrobné vytyčení 3.základní úlohy 2.Souřadnicová řešení."

Podobné prezentace


Reklamy Google