Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě."— Transkript prezentace:

1 Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě

2 Tečny paraboly ne v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v obecném bodě. O 1 2,3 4 xCxC x s o 5,6 ∞ y ≡ xAxA xBxB B C A Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě Parabola je dána třemi body a směrem osy paraboly. Sestrojte tečnu paraboly bodě v obecném bodě B. Souřadnicový systém zvolíme tak,aby osa y byla rovnoběžná se směrem s O osy paraboly. Pro řešení použijeme aplikaci Pascalovy věty. Zadané prvky očíslujeme: Do bodu B, kde sestrojíme tečnu, položíme dva soumezné body 2 a 3. Do bodu A a C položíme body 1 a 4. Směr osy s O označíme jako průsečík nevlastních tečen 5,6 .

3 O 1 2,3 4 I III xCxC x  s o 5,6 ∞ y xAxA xBxB B C A Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě I 1 2 3 4 5 ∞ 6 ∞ 1 III Body I, II  a III dostaneme jako průsečíky spojnic bodů: - bod I je průsečík spojnic bodů 1 a 2 se spojnicí bodů 4 a 5 . I  (AB * C 5 ∞ ) Bod III je průsečík spojnic bodů 3 a 4 se spojnicí bodů 1 a 6 . I 1 2 3 4 5 ∞ 6 ∞ 1

4 Pascalova přímka p je určena jako spojnice bodů I a III. O 1 2,3 4 tBtB p I III xCxC x  s o 5,6 ∞ II ∞ y xAxA xBxB B C A Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě II ∞ p  (I, III ), kde p // AB. III I 1 2 3 4 5 ∞ 6 ∞ 1 Tečna t B v bodě B je spojnice bodu B 2,3 a bodu II . Bod II  je nevlastní bod Pascalovy přímky p. Tečna t B je přímka bodem B rovnoběžná s I a III.

5 Konec Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě


Stáhnout ppt "Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy v obecném bodě."

Podobné prezentace


Reklamy Google