Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy Tečny paraboly v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v bodě C. O A BC xAxA xBxB xCxC x s o 1. Aplikace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy Tečny paraboly v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v bodě C. O A BC xAxA xBxB xCxC x s o 1. Aplikace."— Transkript prezentace:

1 Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy Tečny paraboly v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v bodě C. O A BC xAxA xBxB xCxC x s o 1. Aplikace Pascalovy věty. Parabola je dána třemi body A, B, C a směrem s o osy paraboly. Sestrojte tečnu paraboly v krajním bodě C. Souřadnicový systém zvolíme tak, aby osa y byla rovnoběžná se směrem s o osy paraboly. y 

2 Tečny paraboly v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v bodě C. O A1A1 B C xAxA xBxB xCxC x y  s o 5,6 ∞ Pro řešení použijeme aplikaci Pascalovy věty. Zadané prvky očíslujeme: Do bodu C, kde sestrojíme tečnu, položíme dva soumezné body 3,4. Do bodů A a B položíme body 1 a 2. Směr osy s O označíme jako průsečík nevlastních tečen 5,6 . 2 3,4 Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy

3 O 1 2 3,4 I x y 5,6 ∞ 1 2 3 4 5 ∞ 6 ∞ 1 II ∞ I  s o II ∞ A B C Tečny paraboly v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v bodě C. Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy Body I, II  a III dostaneme jako průsečíky spojnic bodů: bod I je průsečík spojnic bodů 1 a 2 se spojnicí bodů 4 a 5 . Bod II  je průsečík spojnic bodů 2 a 3 se spojnicí nevlastních bodů 5  a 6 . Je to nevlastní bod spojnice bodů AB. II   (BC * 5,6 ∞ ) I  (AB * C 5 ∞ )

4 O 1 2 3,4 tCtC I III II ∞ x y 5,6 ∞ 1 2 3 4 5 ∞ 6 ∞ 1 II ∞ I III p  s o A B C Tečny paraboly v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v bodě C. Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy Pascalova přímka p je určena jako spojnice bodů I a II . p  (I, II ∞ ), kde p // BC. III  (I II ∞ * 1 6 ∞ ) Bod III dostaneme jako průsečík Pascalovy přímky p se spojnicí bodů 1 a 6 . Tečna t C v bodě C je spojnice bodu C 3,4 a bodu III. t C  (C, III)

5 Konec


Stáhnout ppt "Tečna paraboly dané 3 body a směrem osy Tečny paraboly v krajních bodech. p( A, B, C, s o // y ). Tečna v bodě C. O A BC xAxA xBxB xCxC x s o 1. Aplikace."

Podobné prezentace


Reklamy Google