Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PrecisPlanner 3D PrecisPlanner 3D Software pro plánování přesnosti měření v IG Martin Štroner, Katedra speciální geodézie, Fakulta stavební ČVUT v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PrecisPlanner 3D PrecisPlanner 3D Software pro plánování přesnosti měření v IG Martin Štroner, Katedra speciální geodézie, Fakulta stavební ČVUT v Praze."— Transkript prezentace:

1 PrecisPlanner 3D PrecisPlanner 3D Software pro plánování přesnosti měření v IG Martin Štroner, Katedra speciální geodézie, Fakulta stavební ČVUT v Praze KGK – Technické dílo roku 2012

2 Plánování přesnosti měření  je velmi důležitou součástí geodetických prací nejen ve výstavbě, ať už se jedná například o zaměření primární či sekundární vytyčovací sítě nebo o podrobné vytyčení či zaměření polohy bodu,  normativními či smluvními podklady je obvykle dána požadovaná přesnost, a je nutné prostřednictvím rozboru přesnosti před měřením stanovit takový postup měření a vybrat takové měřické přístroje a pomůcky, aby požadovaná přesnost byla dodržena,  v případě geodetických úloh bez vyrovnání lze obvykle za přijetí určitých zjednodušení určit jednoznačně po výběru přístrojů a za znalosti směrodatných odchylek měření nutné počty opakování. V případě geodetických úloh s vyrovnáním (MNČ) tento postup není možný a je třeba vytvořit model, pomocí kterého poté lze přesnost hodnotit.

3 PrecisPlanner 3D  Je komplikované tvořit model geodetické úlohy „ručně“, proto se často tato fáze geodetických prací „opomíjí“. Důvodem vzniku programu je tedy zásadní ulehčení této činnosti.  Byl vytvořen v pro operační systém Windows XP a vyšší, naprogramován v jazyce Object Pascal (Borland Delphi), pro výpočet modelu vyrovnání MNČ je použit program Gama [1].  Umožňuje rychlou a snadnou tvorbu modelu pro:  úlohy s vyrovnáním (geodetické sítě),  úlohy bez vyrovnání,  volné i vázané úlohy.  Umožňuje další výpočty  parametry elipsoidu chyb,  přesnost délky z kovarianční matice

4 PrecisPlanner 3D – vlastnosti a možnosti  Zadání bodů úlohy  (souřadnice X, Y, Z; přesnost centrace a určení výšky přístroje a cíle),  pomocí souřadnic (nahrání z textového souboru),  graficky v prostředí programu.

5 PrecisPlanner 3D – vlastnosti a možnosti  Výběr měřených veličin  (vodorovné a šikmé délky, vodorovné směry, zenitové úhly, převýšení):  graficky v programu,  možno i v textovém formátu.

6 PrecisPlanner 3D – vlastnosti a možnosti  Definice přesností měření  při zadání,  následně možno hromadně měnit.

7 PrecisPlanner 3D – vlastnosti a možnosti  Nastavení  přizpůsobení grafického prostředí:  Barvy, font i velikost textu,  barvy značek, dalších prvků a pozadí,  jazyk (aktuálně čeština a angličtina, možno přeložit do libovolného jazyka vlastními silami).

8 PrecisPlanner 3D – vlastnosti a možnosti  Výpočty přesnosti odvozených veličin  Souřadnice a jejich směrodatné odchylky,  parametry elipsoidu chyb,  výpočet přesnosti odvozené délky (šikmé, vodorovné, převýšení).

9 PrecisPlanner 3D – klíčové vlastnosti  Výpočet modelu přesnosti volné i vázané geodetické sítě, lze využít pro úlohy s i bez vyrovnání.  Definice přesnosti měření přímo i hromadně společným předpisem.  Možnost započítat přesnost centrace a určení výšky přístroje a cíle.  Výsledkem výpočtu modelu jsou směrodatné odchylky souřadnic, kovarianční matice určených bodů a parametry elipsoidů chyb jednotlivých bodů.  Lze exportovat kovarianční matici pro další výpočty.  Umožňuje velmi snadný a rychlý výpočet přesností pro potřeby rozboru přesnosti před měřením (plánování přesnosti měření).

10 Literatura a odkazy [1]Program GNU Gama. http://www.gnu.org/software/gama/gama.cs.html. 23.3.2011http://www.gnu.org/software/gama/gama.cs.html. 23.3.2011. [2]Web programu PrecisPlanner 3D: http://sgeo.fsv.cvut.cz/~stroner/PPlanner. 31.11.2012. http://sgeo.fsv.cvut.cz/~stroner/PPlanner. 31.11.2012 [3]Hampacher, M. – Štroner, M.: Zpracování a analýza měření v inženýrské geodézii. 1. vyd. Praha: Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2011. 313 s. ISBN 978-80-01-04900-6.


Stáhnout ppt "PrecisPlanner 3D PrecisPlanner 3D Software pro plánování přesnosti měření v IG Martin Štroner, Katedra speciální geodézie, Fakulta stavební ČVUT v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google