Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kmitavý pohyb matematického kyvadla a pružiny. Co budu na konci hodiny znát? ● Rozliším mezi pojmy rovnovážná poloha, amplituda, okamžitá výchylka, perioda.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kmitavý pohyb matematického kyvadla a pružiny. Co budu na konci hodiny znát? ● Rozliším mezi pojmy rovnovážná poloha, amplituda, okamžitá výchylka, perioda."— Transkript prezentace:

1 Kmitavý pohyb matematického kyvadla a pružiny

2 Co budu na konci hodiny znát? ● Rozliším mezi pojmy rovnovážná poloha, amplituda, okamžitá výchylka, perioda ● Poznám vztah mezi hmotností závaží a tuhostí pružiny v souvislostí s velikostí amplitudy ● Poznám na čem závisí doba kmitu matematického kyvadla

3 Kdy je pohyb kmitavý? ● Kmitavý pohyb je takový pohyb, kdy se těleso nebo hmotný bod pohybuje po úsečce nebo kruhovém oblouku kolem rovnovážné polohy.

4 Co je rovnovážná poloha, amplituda a okamžitá výchylka? ● Amplituda-maximální výchylka od rovnovážné polohy ● Rovnovážná poloha je taková poloha, kde má těleso nejmenší potenciální energii. Po skončení pohybu těleso zůstává v rovnovážné poloze, dokud na něj nezačne působit vnější síla. ● Okamžitá výchylka-aktuálně změřená výchylka

5 Co je to perioda? ● Během jedné periody se okamžitá hodnota harmonicky opakující se veličiny rovná amplitudě dvakrát - jednou v kladném směru, podruhé v záporném směru

6 Na čem závisí doba kmitu pružiny? ● Doba kmitu pružiny závisí na hmotnosti kyvadla a na typu pružiny, resp. na její tuhosti.

7 Na čem závisí doba kmitu matematického kyvadla? ● Doba kmitu matematického kyvadla závisí na délce závěsu. Hmotnost závaží nemá na dobu kmitu vliv.


Stáhnout ppt "Kmitavý pohyb matematického kyvadla a pružiny. Co budu na konci hodiny znát? ● Rozliším mezi pojmy rovnovážná poloha, amplituda, okamžitá výchylka, perioda."

Podobné prezentace


Reklamy Google