Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SPŠ SE Liberec a VOŠ Mgr. Jaromír Osčádal

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SPŠ SE Liberec a VOŠ Mgr. Jaromír Osčádal"— Transkript prezentace:

1 SPŠ SE Liberec a VOŠ Mgr. Jaromír Osčádal
Kmitavý pohyb SPŠ SE Liberec a VOŠ Mgr. Jaromír Osčádal

2 Kmitavý pohyb Pro mechanické kmitání je charakteristické, že kmitající těleso při pohybu zůstává stále v okolí určitého bodu, označovaného jako rovnovážná poloha. Jestliže těleso pravidelně prochází rovnovážnou polohou, koná periodický kmitavý pohyb.

3 Kmitavý pohyb

4 Kmitavý pohyb Zařízení, které volně (bez vnějšího působení) kmitá, je mechanický oscilátor. Kmitavý pohyb je pohyb nerovnoměrný. Kmitající těleso vždy po uplynutí určité doby dospěje do stejné polohy. Tuto periodicky se opakující část kmitavého pohybu nazýváme kmit. Perioda nebo doba kmitu T, za kterou proběhne jeden kmit a oscilátor dospěje do stejné polohy jako v počátečním okamžiku.

5 Kyvadlo

6 Matematické kyvadlo T/2 Rovnovážná poloha

7 Zpracování měření Délka je pro všech pět měření stejná
Doba deseti period - čas od prvního do jednadvacátého průchodu rovnovážnou polohou Doba jednoho kmitu -výsledek z předchozího sloupce vydělený deseti. Z těchto hodnot počítáme průměrnou hodnotu T Odchylka daného měření T od průměrné hodnoty T bez znaménka Průměrná odchylka ∆T je pak průměrem ∆T a udává rozsah chyby T= T  ∆T Vypočtená hodnota by měla být v daném rozsahu.


Stáhnout ppt "SPŠ SE Liberec a VOŠ Mgr. Jaromír Osčádal"

Podobné prezentace


Reklamy Google