Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fyzika – mechanické kmitání a vlnění. Prezentace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0093 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fyzika – mechanické kmitání a vlnění. Prezentace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0093 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT."— Transkript prezentace:

1 Fyzika – mechanické kmitání a vlnění

2 Prezentace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0093 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada: 2 Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_

3 Předmět: Fyzika Ročník: 1. Jméno autora: Mgr.Rudolf Málek Škola: VOŠ a SPŠ Šumperk, Gen. Krátkého 1 Anotace : Cílem prezentace je vysvětlit a názorně popsat zákonitosti kmitavého pohybu a jeho fyzikální veličiny. Klíčová slova: rovnovážná a krajní poloha, kmitavý pohyb, perioda, frekvence, kmit, kyv, sinusoida. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

4 Kmitavý pohyb SPŠ-FYZ-2-III/2 Mgr.Rudolf Málek Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

5 Kmitavý pohyb -periodický (opakující se)pohyb kolem rovnovážné polohy -závaží na pružině -kyvadlo-kývající se kulička na provázku α α<10° Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

6 Harmonický oscilátor -zařízení, které vykonává kmitavý pohyb -závaží na pružině F P - síla pružnosti F G - tíhová síla O - rovnovážná poloha : F P -F G =0 O - Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

7 Kmitavý pohyb - K –krajní poloha - O-rovnovážná poloha Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

8 Časový průběh kmitavého pohybu Harmonický kmitavý pohyb – kmitavý pohyb, jehož grafem je sinusoida. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

9 Fyzikální veličiny kmitavého pohybu Kmit - periodicky se opakující část kmitavého pohybu Kyv – polovina kmitu Perioda [T]=s – doba jednoho kmitu Frekvence [f]=Hz (Hertz) – udává počet kmitů za sekundu Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

10 Heinrich Hertz (1857-1894) - německý fyzik - r.1887 experimentálně ověřil šíření a vlastnosti elektromagnetických vln Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

11 Úlohy: 1.) Lidské srdce vykoná 70 tepů za minutu. Určete periodu a frekvenci kmitavého pohybu. 2.) Věžní zvon vykoná při vyzvánění jeden kyv za 0,4 sekundy. Za jak dlouho vykoná deset kmitů? Určete frekvenci kmitavého pohybu. 1,17Hz; O,86s 8s; 1,25Hz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

12 Veškeré použité obrázky (kliparty) a grafy pocházejí ze sady Microsoft Office 2010, kromě jednoho obrázku : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Rudolf Málek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. http://www.converter.cz/fyzici/hertz-heinrich.htm Heinrich Hertz :


Stáhnout ppt "Fyzika – mechanické kmitání a vlnění. Prezentace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0093 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT."

Podobné prezentace


Reklamy Google